وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی که بین گردشگران و مسافران لقب یکی از زیباترین آبشارهای ایران و بزرگ‌ترین آبشار خاورمیانه را به خویش اختصاص داده است , به واقع یکی‌از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی است که در استان خوزستان و در دهستان شوی از توابع شهرستان دزفول جای دارد .

این آبشار فوق‌العاده و کم‌نظیر یکی از هدف های مهم توریسم در شهرستان دزفول است که در ایام مختلفی از سال مخصوصا در فصول فصل بهار و فصل تابستان , میزبان گردشگران متعددی از سراسر ایران و جهان است .

آبشار تله‌زنگ , نام دیگر این جاذبه‌ی توریسم دوست‌داشتنی است که طول آن بالغ بر ۸۰ متر و عرضش حدود ۷۰ متر است . این آبشار طبیعی که به انتخاب مسافران یکی محبوب‌ترین مناطق توریسم در استان خوزستان و شهرستان دزفول شناخته می گردد , در رشته‌کوه‌های زاگرس و در منطقه‌ای به نام سردشت از توابع شهرستان دزفول قراردارد . جالب است بدانید که حجم متعددی از آب آبشار در فصل زیبای بهار ایجاد میشود .

آبشار در میان کوه‌های سرتنگ‌شوی و در فاصله‌ی ۱۰ کیلومتری از ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ , در مسیر راه‌آهن سراسری تهران به جنوب قرار دارد . شاید این نزدیکی ۱۰ کیلومتری این آبشار به ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ , آن را به نام آبشار تله‌زنگ هم مشهور ساخته است .

چورویک و اطلاعات دیگر درباره آبشار شوی دزفول

البته ناگفته نماند که‌این مسیر هم یکی راحت‌ترین مسیرهای دسترسی به آبشار از راه‌آهن استان لرستان محسوب میشود . تله‌زنگ به دلیل قرارگیری در نقاط ابتدایی استان خوزستان , دارای آب و هوایی گرم در اکثر ایام سال است . بنابراین برای پیشگیری از مواجه شدن با این گرما , بهتر است که از وسط ماه اسفند تا آخرها ماه فروردین سال بعد , به تماشای این آبشار فوق‌العاده رفت .

فضای سبز پیرامون آبشار تله‌زنگ بسیار زیبا و چشم‌نواز است از نکات قابل توجه در مورد آبشار , منطقه‌ی پیرامون آن است . پوشش گیاهی این منطقه بسیار زیبا و چشم‌گیر و است . درختانی از بید , انجیر , مو , زبان گنجشک , افرا , کیکم و بلوط , پوشش گیاهی زمین‌های اطراف آبشار را تشکیل داده که تاثیر شگرفی بر طبیعت زیبا و آب و هوای مطبوع آن ایجاد نموده است . تله‌زنگ از مرحله دریا دارنده ارتفاعی بالغ بر ۴۵۰ متر است و این در حالی است که بلندای بالای آبشار در حدود ۸۵۰ متر برآورد شده‌است .

«چورویک» , نام کوهی است که آبشار شوی از آن سرچشمه گرفته و به پایین می تراود . در قسمت ذیل و عمودی آبشار , می‌توان قطع و شکسته شدن آب را به نظاره نشست که همانند پله‌هایی جاری از جریان آب تا کف رودخانه ادامه داراست . خزه‌ها سطح این قسمت از آبشار را پوشانده و زیبایی جالب و درخور تماشایی را اخلاق نموده است .

اگر در بین گردشگران شخصی علاقه‌مند است که بخش زیرین آبشار را هم بازدید نماید , می بایست عرض رودخانه را برای دو مرتبه طی نماید تا به تحت آبشار رسد . هر چند سختی‌هایی پیرو خواهد داشت , البته قطعا زیبایی خیره‌کننده این قسمت از این پدیده‌ی خارق‌العاده‌ی طبیعت استان خوزستان , ارزش آن را داراست .

گردشگری در مسیر آبشارشوی

بهتر است که دو ساعت پیش از طلوع خورشید را برای رهسپار شدن در سوی آبشار گزینش کرد به دلیل آن که قسمت متعددی از منش از گرما و اشعه‌ی خورشید , خبری نخواهد بود . مسیری ۴ تا ۵ ساعته تا آبشار وجود داردکه باید عرض رودخانه و بعد از آن از روستای سرسبز گذر کرد تا به تنگه رسید .

در‌این قسمت می‌توان گفت که به بخش دشوار و خطرناک مسیر نزدیک شده و می بایست کمی احتیاط را چاشنی رویه کرد . خوشبختانه برای آسان شدن تردد در این مسیر , بخشی از کوه با سیم بکسل بسته شده‌است که می‌توان با گرفتن از آن , احتیاط بیشتری در ادامه مسیر به خرج بخشید .

حال تنها ۱ ساعت و نیم تا خود آبشار فاصله است . ولی می‌توان هنگام وارد شدن به روستای شوی , دیگر از عرض رودخانه عبور نکرد و با دنبال کردن مسیر به سمت کوه و صعود به آن , مسیری طولانی‌تر اما امن‌تر را که خود اهالی روستا برای تردد و جابه‌جایی حیوانات خود از آن استعمال می‌کنند , بهره برد . پس از عبور از این مسیر , می‌توان آبشار شوی را مشاهده کرد

اگر علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی راه ماشین‌رو را انتخاب کنند , باید به دزفول رفته و از منطقه‌ی سردشت این شهرستان و پیر چل به آبشار برسند . درواقع مسیر دسترسی به آبشار از دزفول ابتدا به منطقه‌ی شهیون است . در فاصله‌ی ۵ کیلومتری از آن منطقه‌ی «پیر» یا «گوشه» , وجود دارد که ماشین‌رو است و می‌توان تا نزدیکی آبشار را طی کرد . سپس خودرو را پارک کرده و فاصله‌ای حدود ۲ ساعت را تا آبشار شوی , پیاده‌‌روی کرد . خوشبختانه این مسیر بسیار ساده و دور از خطر و سختی است . هر چند در مسیر دزفول به روستای پامنار تا پشت آبشار شوی , مسیری خاکی با طولی ۳۵ کیلومتری تاسیس شده است که فاصله‌ی آن تا آبشار حدود ۱ ساعت پیاده‌روی خواهد بود .

فاصله‌ی ایستگاه تله‌زنگ از ایستگاه دورود چیزی حدود ۳ ساعت است . قطار پیش از رسیدن به ایستگاه تله‌زنگ , در مسیرهای متمایز از جمله ایستگاه‌های بیشه , سپیددشت , چشم سنگر , کشور , تنگ هفت و تنگ پیچ , توقف می‌کند که به یقین می‌توان این مسیرها را از زیباترین نقاط در استان خوزستان , در فصل بهار معرفی کرد . ارتفاعات اشترانکوه و تونل‌های طولانی و بسیار را می‌توان از دیگر ویژگی‌های این مسیر برشمرد که در کنار طبیعت زیبا و خارق‌العاده زاگرس , زیاد تماشایی و به‌یادماندنی است .

روخانه‌ی پرخروش و زیبای سزار , در مسیر قطار قراردارد و یکی دیگر از زیبایی‌های مسیر است . پس از رسیدن به ایستگاه تله‌زنگ , می‌توان به سمت آبشار حرکت کرد .
بهترین زمان برای رفتن به آبشار ۲ ساعت قبلی از طلوع خورشید است تا از گرما و تابش خورشید مصون ماند .

اجاره خانه مبله در تهران