وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

آبشار نوژیان (لرستان)

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان در استان لرستان و نزدیک خرم‌آباد جای دارد . نوژیان که بلندترین آبشار استان به شمار می رود , در منطقه‌ بکری قرار گرفته . برای دیدن آبشار نوژیان باید به دل جنگل نوژیان بروید ; بنابراین , نیز در این تفرجگاه جنگلی تفریح می‌کنید و نیز یکی از بلندترین آبشارهای ایران را می‌بینید .

آبشار نوژیان کجاست؟

یک کدام از جاهای دیدنی مهم در لرستان , آبشار نوژیان است . این آبشار در ۳۸ کیلومتری خرم‌آباد و در جاده‌ کمربندی , جایی بین دو کوه تاف و هشتاد پهلو قرار گرفته است .

آبشارهای بلندتر از ۸۰ متر , در دسته‌ی آبشارهای مرتفع قرار میگیرند . نوژیان با ۹۵ متر در لرستان بلندترین است و در بین آبشارهای کل کشور سری در سرها دارد .

در بهار که چشمه‌های اطراف پرآب هستند , آبشار بیشترین پهنا را دارد و موقع خشکسالی آبشار هم کم‌جان می‌شود . شاید به همین دلیل از قدیم به آن نوژیان , یعنی آب زنده می‌گویند . این آبشار در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

چرا باید این آبشار را ببینیم؟

حدود ۵۰ آبشار در لرستان موجود است و آبشار نوژیان بین‌شان یکی‌از قشنگترین‌هاست ; آبشاری بلندبالا که خیلی‌ها برای جمع‌ کردن گیاه‌های دارویی به آن سر می‌زنند . . شاید مسیر رسیدن به آبشار طولانی باشد , ‌ ولی از پیاده‌روی در میان کوه و جنگل خسته نمی‌شوید .

اینجا یک آبشار دو تکه است , تکه بالایی آن یک حوضچه دارد که از آبتنی توی آن شگفت زده می شید . روی آب دراز می‌کشید و آبشار رویتان می‌ریزد . البته اگر سرمای آب را بتوانید تحمل کنید . برای رفتن به قسمت بالایی هم باید خیلی مراقب باشید .

تفرجگاه جنگلی نوژان که آبشار در دل آن قرار گرفته , خیلی دیدنی‌ست و برای پیک‌نیک یک روزه می‌توانید رویش حساب کنید . البته در این محدوده‌ بکر چیزی شبیه به رستوران , فروشگاه یا پمپ بنزین نمی‌بینید . پس وسایل لازم را همرا خودتان ببرید و باک بنزین را هم پر کنید .

کمی که از آبشار تحت بیایید , حوضچه‌های پرورش ماهی را می‌بینید . این منطقه چند رودخانه‌ دارد که از آب چشمه‌ها تامین می‌شوند و به رودخانه‌ سزار می‌ریزند . آب اینجا باعث شده ماهی‌های قزل آلای چاق و چله‌ای پرورش پیدا کنند .

پس از دیدن آبشار نوژیان , هیجان‌انگیزترین کاری که می‌توانید بکنید , گشت و گذار در دل کوه تاف است . در دامنه‌های این کوه گیاه‌های دارویی زیادی هم رشد می‌کند .

آبشار وارک هم همان نزدیکی‌ست . در جاده‌ کمربندی خرم‌آباد به یک سه راهی می‌رسید که سمت چپ به آبشار نوژیان می‌رود و از غرب به آبشار وارک می‌رسید . از ما می‌شنوید حیف است تا نوژیان بروید , فقط ۹ دقیقه‌ با آبشار وارک فاصله داشته باشید و سری به آن نزنید . این آبشار دوقلوست و در بلندترین قسمت , ارتفاع آن به ۵۷ متر می‌رسد . اطراف این آبشار پر از درخت‌های گلابی و زالزالک است

نزدیک‌ترین شهر به آبشار نوژیان خرم‌آباد است که حدود یک ساعت از آن فاصله دارد . اگر زمان کافی داشته باشید ,

اجاره خانه مبله در تهران