وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

آتشکده کهن اصفهان

آتشکده اصفهان

آتشکده ی اصفهان

یکی از ۳ اثر به جای ما‌نده و کهن در استان اصفهان , آتشکده ی اصفهان است . آتشگاه اصفهان از جمله یادگاری های ایران باستان است که نسبتش را به دوران ساسانی داده اند . این بنای فاخر و قدیمی یکی جاذبه های مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است که به‌این استان مسافرت می کنند .

آتشکده ی زرتشیان اصفهان که امروزه به یک اثر بسیار تاریخی و جاذبه ی استان اصفهان تبدیل شده‌است در ۸ کیلومتری غربی استان اصفهان واقع شده‌است . در واقع ۲ کیلومتر بعداز منار جنبان , در سمت شمالی اتوبان اصفهان به نجف آباد این آتشگاه قرار گرفته است .

آتشکده اصفهان

آتشگاه اصفهان بهترین جاذبه توریستی

 

آتشگاه اصفهان در کوهی به همین اسم قرار گرفته است و مضاعف از مورخان این مکان تاریخی را از بزرگ ترین یادگارهای معماری و تمدن ایران باستان می داند اند . دیواره های خشتی این بنا از ترکیب ملاط خاک رس و آب تشکیل شده شده‌است و در قالب های دایره ای شکل گرفته اند .

همانطور که فراتر گفیتم این بنای تاریخی یک کدام از ۳ اثر سابق و به جای باقی‌مانده از دوران باستان در استان اصفهان است . همچنیناز حیث وسعت , این سازه سو‌مین اثر بزرگ و وسیع استان است . آتشگاه اصفهان یکی از ۷ آتشکده ی بزرگ در ایران است که در زمان پادشاهی قباد ساسانی ساخته شد . آتشگاه ساسانیان در سال ۱۳۳۰ در فهرست اثرها ملی ایران به شماره ی ۳۳۰ ثبت ملی شد .

درباره ی قدمت و کاربری بنای آتشگاه در میان مورخین و صاحب نظران اختلاف نظر موجود است . بنای آتشگاه را به خاطر استفاده از چوب در بین بافت آجر های دیوار و همچنین معماری آن منصوب به معماری به سبک میان النهرین می‌دانند . بر پایه ی یافته های تیم باستان شناسی از کشور ایتالیا به سرپرستی باستان شناس معروف ایتالیایی پروفسور گالدیری , طول عمر مصالحی که در بنای آتشگاه به کار رفته است متعلق یه حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد مسیح می‌باشد .

آتشکده اصفهان

تاریخچه و معماری آتشکده ی اصفهان

البته قدمت و معماری این بنا فقط دلیل شگفتی نیست بلکه مسئله ی دیگری که سبب تعجب شده‌است این است که در هزاره ی سوم پیش از تولد در استان اصفهان و حدود بختیاری امروز قوم و یا این که اقوامی هم زندگی می کرده اند . بنا بر این مسئله مجموعه پژوهشی پروفسور گالدیری عمر این بنا را تا ۷ هزار سال نیز تخمین زده و احتمال این راداده اند که یک بنای مشابه این بنا فی مابین النهرین جانور بوده باشد . منابع باستان شناسی ایران می‌گویند که مهم‌ترین آتشکده های عهد ساسانی عبارتند از ; آذر فرنبغ , آذر گشسب و آذر برزین مهر که آتشگاه اصفهان یکی‌از اتشکده های مهم بعداز این اتشکده ها بوده است .

اجاره خانه مبله در تهران