وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

آتشکده زرتشتیان

آتشكده يزد

یکی از اماکن مرتبط با زرتشتیان آتشکده آنان است . این سازه در خیابان آیت الله کاشانی واقع شده و شامل ساختمان مشجری است که در قرن اخیر تاسیس شده است . در‌این محل آتش مقدس که برای زرتشتیان مقدس می‌باشد و دارنده قدمتی یک سری ساله بوده و می بایست همیشه روشن نگهداشته شود مراقبت و از آن حفظ می شود . شایان ذکر است که عمر حریق آتشکده به هزار وپانصد سال میرسد . ساختمان اصلی در و سط حیاط و بر بلندی جای‌دارد و آنرا درختانی همیشه سبز احاطه کرده اند .

حوضی مدور و بزرگ در محور محل ورود سازه به آن زیبایی خاصی بخشیده است . حریق در محیط ای بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتا وسیع و به دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاقهایی برای مراسم نیایش پیرامون آن طراحی شده‌است .

آتشکده یزد

تاریخچه آتشکده یزد

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث شده است . ساختمان آتشکده با معماری زیبای برگرفته از هنر معماری هخامنشیان ( در تخت جمشید ) در وسط حیاطی بزرگ و رمز سبز و بر بلندی قرار گرفته و بر پیشانی عمارت نقش ( ( فروهر ) ) جلوه گر است . اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود ۱۵۲۰ سال پیش تا کنون فروزان مانده و حفاظت شده است .

آتشکده یزد

آتشكده يزد , گرچه بنايي بسيار كهن ندارد و بنايش نزديك به ۸۰ سال پيشينه داشته باشد البته آتشي كه داخل آن مي­سوزد بيش از ۱۵۰۰ سال است كه روشن مانده است . همين پيشنه و ديرينگي است كه شگفتي اين نيايشگاه را دوچندان كرده است .

آتشکده بهرام یزد از هشت سال پيش كه در سياهه بناهاي ملي ثبت شد , در به روي گردشگران گشود . گرچه اين مورد مخالفت بسياري از زرتشتيان را برانگيخت زيرا آنجا جاي نيايش به درگاه خداوند است و آن ها دوست نداشتند كه با ورود گردشگر هم آرامش آنجا به هم بريزد و هم پاكيزگي اين مكان سپند كه در دين زرتشتي از ارزش بالايي شامل است از بين برود . اما به هر روي به دلیل درخواست بالاي گردشگران براي بازديد از اين مكان , بخشي از آن براي بازديد همگان درنظر گرفته شده‌است .

ساختمان كنوني آتشکده یزد در آبان ماه ۱۳۱۳ خورشيدي با سرمايه‌ يک زرتشتي پارسي به نام «همابائي» بر قطعه زميني كه از سوي چندتن از زرتشتيان ايران از جمله برادران امانت به نامگاه پدرشان اردشيرمهربان رستم امانت وقف شد , ساخته شد . نقشه‌ آتشکده ورهرام یزد ازسوي مهندسان پارسي كشيده شد و شادروان «ارباب جمشيد امانت» سرپرستي و نظارت ساخت اين بنا را بر دوش داشت .

آتشکده یزد

اطلاعات درباره ساختمان اصلی آتشکده

ساختمان اصلي آتشكده بر بلنداي نزديك به ۲۱ متر از زمين و در ميان حياط بزرگي كه درختان هميشه سرسبز سرو و كاج آن را پوشانده و حوضی مدور و بزرگ که در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است قرار دارد . نگاره فروهر و سرستون‌هاي سنگي آن زيبايي ويژه‌اي بدان بخشيده و روبروي اين بنا حوض آبي جای‌دارد كه اين از ويژگي‌ آتشكده‌ها است كه كنار آب باشند . سرستون‌هاي سنگي جلو سالن ساختمان اصلي و سنگ‌هاي گلدار پاي ديوارها كار هنرمندان اصفهاني است كه در اصفهان سنگ‌ها تراشيده شده و سپس تا يزد برده‌اند . نگار كاشي‌هاي فروهر بر بالاي سردر ورودي كار هنرمندان كاشي كار يزدي است و معماري كل اين سازه ار معماري آتشكده‌هاي پارسيان تاثير پذيرفته است . آتش سپند و كهن , داخل مجمر بزرگي از جنس برنز است و شخصي به نام «هيربد» مسوول روشن نگه‌داشتن آن است . بازديدكنندگان اين آتشكده مي توانند اين آتش هميشه فروزان را از پشت ديوار شيشه‌اي ببينند .

اجاره خانه مبله در تهران