وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

ارگ راین

ارگ راین

ارگ راین کرمان سردمدار ثبت جهانی آثار ایرانی در یونسکو میباشد. گرمان به علت دارا بودن مراکزی همچون تپه شهداد و شهر جیرفت و ارگ راین در لیست اثر ها یونسکو قرار گرفته میباشد؛ از مهم‌ترین مناطق فرهنگ وتمدن باستانی ایران زمین برشمرده می‌گردد. از پرچم شهداد، قدیمی‌ترین درفش ایران گرفته تا اثر ها باستانی تثبیت‌گردیده در شهر جیرفت، همگی نشان از غنای بی‌زیرا و چرای فرهنگ و فرهنگ و تمدن این مرز و بوم دارا هستند.

در شرایطی که به حوزه‌ باستانی کرمان سفر نمایید محال میباشد بتوانید از تماشای شکوه و عظمت برج و باروهای کهن شهرهای این استان دیده‌پوشی نمایید؛ چرا که معماری منحصر به فرد کرمان با قلعه‌های کوچک و بزرگی گره خورده که بعضا از آن ها امروزه شهرتی جهانی دارند و برخی دیگر به دست بی‌رحم دوران نابود گردیده و از یاد رفته‌اند.

ارگ راین در کرمان دومی ارگ خشتی پهناور دنیا در‌این استان میباشد و هرساله باستان‌شناسان و گردشگران بخش اعظمی را به قلب بخشها باستانی کرمان می‌کشانند. اگرچه بیابان در دل این استان خود یکی جالب‌های بی‌نظیر و طبیعی گردشگری محسوب می‌شود، شهرهایی خوا‌هیم مشاهده کرد زیرا راین، که آب‌وهوای معتدل آنان بستری سخاوتمند برای زایش آب و آبشار و باغ‌هایی بی‌‌همتاست. در این مقاله قصد داریم به معرفی قلعه قدیمی راین بپردازیم، که در مسافت‌ ۱۰۰ کیلومتری کرمان؛ در شهر زیبای راین سازه شده‌است.

ارگ راین در کجاست

قلعه چهارگوش راین که پس از ارگ بم دومی قلعه خشتی وسیع در دنیا شمرده می‌گردد، در محدوده جنوب غربی شهر راین، صحیح در اولِ جاده درب فردوس، همسایه بوستان ولیعصر یا این که به عبارتی بوستان شهر در بالای یک تپه سازه شده‌است. این شهر اگرچه در مجاورت مناطق کویری استان کرمان در کوه پایه هزار قرار گرفته، بسیار خوش آب و هوا میباشد و از بخش ها ییلاقی استان کرمان به شمار می آید. عمر شهر راین و ارگ راین کرمان سازه بر شواهد تاریخی به قبلی از ورود اسلام و روزگار حکومت پادشاهان ساسانی بازمی‌گردد.

 

ساعت بازدید ارگ راین کرمان: اگر میخواهید نظاره‌گر شکوه این ارگ باستانی باشید و ریزه‌کاری‌های معماری منحصر به فرد آن را به توجه تماشا نمائید، به شما پیشنهاد می کنیم زمانه بیشتری را به بازدید از این سازه اختصاص دهید. در‌حالتی که دوست دارید به قصه‌ ارگ کهنسال گوش دهید؛ می بایست به کوچه و خیابان‌های تو در توی قلعه دل بدهید. راهپیمایی در فضای باطن ارگ و دیدن گروه‌های متعدد به شما تجربه‌ای بی‌نظیر از لمس کلیه وجوه شهرنشینی در زمان بسیار بدور کادو میکند، تجربه‌ای که عشق و علاقه‌مندان مورخ را به وجد میاورد و دوست‌داران فرهنگ و تمدن را اغنا میکند. ساعت بازدید از ارگ راین در کرمان از ۹ صبح تا ۵ عصر به محل ارگ میتوانید مراجعه‌کنید. بهای بلیط محل ورود بازدید از ارگ برای مسافران ایرانی مبلغ ۲۵۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده‌است

فاصله ارگ راین تا کرمان، جیرفت و ماهان

با نگاهی به نقشه میبینیم که برای دسترسی هرچه شل‌خیس بدین مکان، میتوانیم از شهر کرمان تکان کنیم و بعد از طی حدود ۱۰۰ کیلومتر به سمت جنوب، در اولِ جاده درب بهشت یا این که به عبارتی ساردوئیه، به شهر راین وارد می‌شویم و از میدان انقلاب بدون واسطه به سمت جنوب ادامه میدهیم تا به خیابان ولیعصر و بوستان شهر برسیم. از بوستان حدود ۵ دقیقه پیاده تا وصال به محل ورود راین راه میباشد. مسافت ارگ راین تا کرمان که در ۳۰ کیلومتری این قراردارد، چیزی حدود یک ساعت با این مکان مسافت دارد. گردشگرانی که قصد دارند از شهر جیرفت به سمت راین بروند می بایست بایستی اذعان کرد که مسافت ارگ راین تا جیرفت ۱۴۴ کیلومتر به سمت شمال این شهر میباشد و بعداز گذشتن از ییلاق دلفارد به شهر راین و ورودی ارگ کهن خواهند رسید.

 

تاریخچه ارگ راین کرمان

یافته‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد که این ارگ عظیم با مساحتی بیش از ۲۲ هزار متر مربع در روزگار پادشاهی ساسانیان سازه شده‌است و گفته می گردد تا حدود یک و نیم قرن پیش نیز قابل سکونت بوده میباشد. در کناره گوشه‌های این قلعه چند برج خودنمایی می کند و الگوی معماری این بنای وسیع، چهارگوش و به ارگ بم مشابه میباشد. به دور تا به دور این دژ پرچینی به بلندی بیش تر از ده متر کشیده شده‌است و برای بازدید از فضای درون ارگ می بایست از صرفا مدخل آن که در ضلع شرقی قرار گرفته میباشد، وارد شویم که به یک سردر پهناور مزین شده‌است.

در باطن محوطه ارگ می‌اقتدار معماری کوچه‌های باریک که محل بازارها بوده‌اند را روءیت کرد و از سایر مکان‌ها از پاراگراف آتشکده، اسطبل‌های فصلی، زورخانه و محل اعیان‌نشین یا این که به عبارتی ساختمان مباشر و محل عوام‌نشین بازدید کرد.

اکثر نصیب‌های داخلی این مکان از اوایل ده سال ۷۰ خورشیدی به بعد ذیل حیث اداره کل به جا مانده فرهنگی، صنعت های دستی و گردشگری بازسازی گردیده و گروه‌های عامه‌نشین و عیان‌نشین نیز ذیل تجدید بنا محافظتی بدون نقص قرار گرفته میباشد.

شایان ذکر میباشد که عمر ارگ راین سبب ساز گردیده در زمان مورخ کاربری بعضی نصیب‌های آن سازه به شرایط حکومت دستخوش تغییر و تحول قرار گیرد. مثلا آتشکده ارگ راین کرمان در طول حکومت‌های اسلامی به زورخانه تبدیل شد. بعضا از نصیب‌های ارگ نظیر فروشگاه‌ها هنوز مکانی برای فروش برخی صنایع دستی این حوزه‌ می باشند: چاقو، قندشکن، اثرها دکوری و بطور کلی صنعت های فلزی دستی از تولیدها اختصاصی این شهر میباشد.

معماری ارگ راین کرمان

سبک معماری ساسانی با طاق‌ها و حیاط‌های محسورکننده یکی از سبک‌های مامان در معماری ایرانی شناخته میشود و ارگ راین که از جاهای جالب کرمان میباشد نیز بر همین سبک سازه شده‌است. یکی از شاخصه‌های بارز معماری اصیل این ارگ وجود کنگره‌های دقیق و زیبای بالای دیواره‌های آن میباشد. مقداری زیر‌خیس از کنگره‌ها پنجره‌هایی کوچک میبینیم که احتمالا در نصیب بالای چهار ساختمان بلند اصلی به قصد چشم‌بانی نگهبانان ارگ درنظرگرفته شده میباشد. دیگری وجود ۱۶ ساختمان بلند که کلیه برج‌ها به عملکرد اداره میراث فرهنگی بازسازی و حفاظت گردیده‌اند. جالب میباشد بدانید مساحت کل زمین ارگ چیزی نزدیک به ۴۰ هزار متر مربع میباشد، این در حالی میباشد که نیمی از این مساحت زیربنای ارگ را تشکیل میدهد.

دیدنی های ارگ تاریخی راین کرمان

رائین نام باستانی شهر میباشد که از نام یکی از دلاوران سپاه اردشیر سلطان ساسانی برگرفته شده‌است. این شهر در دامنه مرتفع‌ترین کوه جنوب ایران، کوه هزار با طول ۴۵۰۱ متر واقع شده‌است و از آنجایی که‌این حوزه‌ در محور شرق به غرب در نقطه‌ای راهبردی به نظر جغرافیای تجاری قرار گرفته میباشد، گزینه دقت تجار بوده و رونق اقتصادی خوبی نیز داشته میباشد. آب و هوای خوش این شهر در بهار و تابستان، ارگ تاریخی راین را به یک کدام از جاذبه‌های اصلی گردشگری استان کرمان بدل نموده است. ولی ناگفته نماند که بعد از زلزله بم و تخریب بخش‌های متعددی از آن، ارگ راین کرمان طرفداران بیشتری پیدا کرد و به این ترتیب شهر راین توانست بیش از پیش مورد استقبال مسافران ایرانی و فرنگی قرار بگیرد.

در حوالی ۱۷ کیلومتری جنوب غربی، که میتواند یک مسیر پیاده‌روی نسبتا طولانی برای کوهنوردان باشد، شاهد آبشار بی‌نظیر زر رود هستیم که حاصل ریزش رود‌های پرآب دیواره‌های شرقی و پربرف کوه هزار میباشد. این آبشار یک‌سری طبقه که از جذاب‌های طبیعی شهر راین محسوب میشود، وعده‌گاه کوهنوردانی میباشد که می خواهند در فصل‌تابستان با تماشای آبشار راین و ماندن در خنکای ذرات پراکنده آب لذت ببرند و خستگی درکنند، و در زمستان با یخ‌نوردی در مسیر سوراخ آبشار، تجربه‌ای هیجان‌انگیز را در فهرست سفرهای خویش تثبیت نمایند.

از سایر مکان های جذاب ارگ تاریخی راین کرمان می‌قدرت به درختان چنار کهنسالی اشاره نمود که قدمت برخی از آنها به هزار سال نیز می رسد. از سایر جذاب‌های طبیعی شهر می‌اقتدار به دهانه‌ی آتشفشان راین در محدوده جنوب شرقی ناحیه راین اشاره کرد که قدمتی یک سری هزار ساله دارد و چند روز قبل نامش به همدم آبشار راین در فهرست آثار ملی ثبت شد. این در حالی میباشد که شهر راین ششمی پرونده ثبت جهانی یونسکو در استان کرمان به حساب می‌آید.

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )