وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

باداب سورت مازندران

باداب سورت مازندران

چشمه‌های باداب سورت در استان مازندران , جنوب شهرستان ساری , بخش چهاردانگه , دهستان پشت کوه , روستای سورت , حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست جای‌دارد . این چشمه‌ها از شمال به ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از جنگل‌هایی با طبیعت سوزنی برگ میرسد و از جنوب مشرف به دره‌های زیر دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها است . غرب آن را هم روستای اروست تسلط نموده است .

باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است . چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ تحت عنوان دو‌مین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد . در سال ۱۳۸۷ , کوه دماوند , چشمه‌های باداب سورت و سرو ابرکوه تحت عنوان سه اثر طبیعی توسط اداره ارثیه فرهنگی ثبت شدند . چشمه‌های باداب سورت پس از چشمه پامو کاله ترکیه تحت عنوان دو‌مین چشمه آب شور جهان بوده و یک کدام از برنامه‌های مهم برای باداب سورت ثبت جهانی آن تحت عنوان یک اثر طبیعی بی نظیر است . این اثر قرار است تحت عنوان یک ژئوپارک به ثبت جهانی رسد و با چشمه های پاموکاله ترکیه آبجی خوانده شود .

این جاذبه بی نظیر در ایران قیمت دستکم یک توشه دیدن را داراست اگر قصد سفر به استان مازندران را دارید تورهای بسیاری وجود دارند که در برنامه‌های خود بازدید از جاهای جالب ساری و استان مازندران را قرار می دهند .

ویژگی‌ها

چشمه‌های باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌های به طور کامل متعدد از دید رنگ , بو , مزه و حجم آب است . چشمه پرآب دارای آب فراوان شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است که عمدتا در فصل‌تابستان برای آب تنی استعمال می گردد و برای معالجه دردهای کمر و پا , امراض پوستی , روماتیسم و مخصوصا سردرد میگرن سودمند است . همینطور این چشمه به علت شور بودن در فصل‌زمستان یخ نمی‌زند . چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه جای دارد , ترش طعم و دارنده آبی‌رنگ به رنگ قرمز رنگ و نارنجی رنگ بوده و در حوالی چشمه مقداری رسوب آهن نشسته است .

جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها , در شیب تحت دست کوهستانی خویش , صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی , رنگ زرد و قرمز رنگ در اندازه‌های مختلف پدید آورده است . این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبه‌ی اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است . زیبایی این طبقات و محل ویژه قرارگیری چشمه در دامنه کوهستان و چشم‌اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است .

ویژگی‌های زمین‌شناسی

چشمه باداب سورت اروست از مدل ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین‌خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن ( دوران چهارم زمین‌شناسی ) صورت گرفته است .

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )