وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

بازار قدیمی (تبریز)

بازار قدیمی تبریز

بازار قدیمی تبریز با مساحتی حدود یک کیلومتر مربع بزرگ ترین بازار سرپوشیده سنتی جهان است . بازار تبریز در مردادماه سال ۱۳۸۹ شمسی به عنوان اولیه بازار جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . عواملی مثل سبک معماری بازار , آرایش مغازه ها , کثرت تیمچه ها , کاروان سراها , دالان ها , راسته ها و همچنین انواع مشاغل و حرفه ها , وجود تعداد بخش اعظمی مکتب و مسجد که عمدتاً از سوابق تاریخی برخوردارند , این بازار را به مثال عالی مجهز تجارت , کسب و زندگی اسلامی و شرقی تبدیل نموده است .

پیشتر به جهت قرارگرفتن شهر تبریز بر راز چهارراه جادهٔ ابریشم و گذر روزانهٔ هزاران کاروان از کشورهای متعدد آسیایی , آفریقایی و اروپایی از آن , این شهر و بازار آن از رونق زیاد خوبی برخوردار بوده است . این بازار حدود ۳ سدهٔ پیش و بعداز وقوع زمین لرزهٔ تاریخی تبریز در سال ۱۱۹۳ قمری توسط نجفقلی خان دنبلی حاکم وقت تبریز نوسازی شده‌است . بازار تبریز در سال ۱۳۵۴ شمسی در فهرست اثرها ملی ایران به ثبت رسیده است . تاریخ بنای این مجموعه مشخص نیست ; اما بسیاری از جهانگردانی که از سدهٔ چهارم هجری تا دورهٔ قاجاریان از این بازار مشاهده کرده اند , دربارهٔ آن اطلاعاتی ارائه داده اند .

اطلاعات دیگر درباره بازار قدیمی تبریز

هستهٔ مرکزی شهر تبریز در داخل یک چهارضلعی قرار گرفته و بازار تبریز در مرکز این چهارضلعی واقع شده‌است . این بازار از سمت شرق به عالی قاپو ( مجموعهٔ کاخ های ولی عهدنشین ) و از سمت غرب به مسجد جامع محدود شده و از سمت شمال , بخش هایی از شمال رودخانهٔ مهران رود را مشتمل بر می شود و این دو بخش به وسیلهٔ پل های چوبی که در امتداد راسته بازار قرار دارا هستند , به نیز متصل میشوند . پیش خیس یکی ارکان های اصلی و اساسی بازار تبریز , ارامنه بودند ; به نحوی که یکی گردشگران فرانسوی از مقام ویژه و ممتاز فروشگاه های آنها در‌این بازار در تجارت با تجار روس خبر داده است .

ارامنه (مردم ارمنستان) داد و ستد اکثری با اروپاییان داشتند ; به گونه ای که ارامنهٔ گرجستان برای اولین دفعه کالاهای انگلیسی را از استانبول خریداری کرده و وارد بخش ها شمالی ایران کردند .اجاره روزانه سوئیت ارزان در تهران

بازار بلورفروشان تبریز :

بازار بلورفروشان ( قیزبستی ) پیش خیس مکان فروش بهترین وسایل شیشه ای از جمله بلور در تراز تبریز بوده است . تیمچه ها و سراهای آن شامل “ تیمچهٔ قندفروشان ” , “ تیمچهٔ مظفریه ” , “ دالان بادامچی لر ” , “ دالان حاج شیخ ” , “ دالان میرزا مهدی ” , “ سرای میرزا مهدی ” و “ سرای گرجیلر ( جورجیلر ) ” می شود .

اجاره روزانه آپارتمان در تهران

بازار امیر تبریز :

بازار امیر یکی‌از مهم‌ترین و پررونق ترین بازارهای تبریز است . میرزا محمدخان امیرنظام , فرزند روحانی علی خان وزیر سلطان سلیمان و نوهٔ میرآخور روحانی صفی الدین اردبیلی , این بازار را سازه گذاشته است . او در طول البته عهدی عباس میرزای نایب السلطنه وارد تبریز شده و به جهت حمایت های وی درسمت امیرنظامی رسیده است .

اجاره خانه مبله در تهران