وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

تنگ بستانک؛ بهشت گمشده شیراز

تنگ بستانک ; فردوس گمشده شیراز

ییلاقی سرسبز و مضاعف خوش آب و هوایی در مرودشت موجود است که به بهشت گمشده معروف است . جایی تماشایی که درواقع اسمش , تنگ بستانک است و بهشت طبیعت‌گردها و گردشگران به حساب می آید . آبشار , کوچه باغ‌های روستایی , جنگل‌ دیدنی و دریاچه‌ سد در کنار نیز , این منطقه را به یکی از مناطق خواستنی برای مسافرت تبدیل کرده .

منطقه‌ ییلاقی بهشت گمشده یا این که تنگ بستانک در بخش کامفیروز شهرستان مرودشت استان فارس قرار گرفته . از شیراز تا مرودشت ۵۰ کیلومتر راه است و از مرودشت تا کامفیروز نیز ۱۰۱ کیلومتر , در حدود دو ساعت در راه می‌باشید .

تا پیش از دهه‌ ۶۰ , تنها اهالی منطقه از آب زیاد و زیبایی‌های این حوزه‌ به کارگیری می‌کردند و کمتر کسی از وجود آن آگاه بود , اما زمان که گذشت , پای گروه‌های طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی , به تنگ بستانک گشوده شد و این حوزه‌ بر راز زبان‌ها افتاد .
این محدوده‌ حفاظت‌شده ۱۵ هزار و ۳۲۴ هکتار مساحت داراست و طول آن از سطح دریا ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر است .

مناطق بهشت گمشده

در کمتر منطقه‌ای این همه منظره‌ چشم‌نواز در یک جا جمع شده . از روستاهای بیضا و کامفیروز که بگذرید , کوچه باغ‌ها و کشتزارها را نیز که پشت رمز بگذارید , منظره‌های تماشایی شروع میشوند . دریاچه‌ سد درودزن , جنگل‌های بلوط , روستاهای جالب و شالیزارهای سرسبز , گردشگران متعددی را در روزهای تعطیل راهی این منطقه میکند .

پس از پشت راز گذاشتن تمامی اینها به آبشار تنگ بستانک نزدیک می‌شوید , جایی که نیز خوش آب و هواست و نیز سرسبز و پردار ودرخت . آبشارهای کوتاه در کنار درخت‎‌های سربه فلک کشیده و بلند خستگی راه را از تنتان خارج مینماید .

پوشش گیاهی این تنگه متنوع است . تا دلتان بخواهد درخت‌های بلوط , چنار , گردو , پسته و بادام کوهی در فردوس گمشده می‌باشد . زرشک , شیرخشت , خار شتر , آویش شیرازی , شیرین بیان و گون نیز درین محدوده پیدا میشوند .

تنوع جانوری هم در این منطقه زیاد است ; قوچ , بز وحشی , خرس قهوه‌ای , سمور , سنجاب ایرانی , خرگوش , روباه , میش , کبک و پرندگان شکاری , حیات وحش این منطقه را متنوع کرده .

مناطق اصلی بهشت گمشده

به گفته محلی ها حجم آب وقتی خیلی بالا بوده و کل بستر را را می‌گرفته , ولی به مرور زمان از حجم‌اش کاسته شده . در طول مسیر دو لوله فلزی ۶ اینچ نیز وجود دارد که آب به وسیله آن‌ها از سرچشمه تنگ بستانک به روستاهای زیر دست منتقل میشود .

پس از ۳ کیلومتر به سرچشمه می رسید . جایی که آب زیاد است و برای کمپ کردن مناسب . اینجا به یک دو راهی برمی‌خورید . اجاره روزانه خانه در تهران سمت راست تقریبا تنگه تمام می گردد و در دامنه‌ها به باغ‌های سیب و گردو و بعد خانه‌های روستای جیدرزار ( Jiderzar ) می‌رسید .

راه سمت چپ ادامه تنگه است و بعد استخری هویدا میگردد . اینجا به استخر ۹ متری معروف است و عمقش حدود ۳ متر به نظر می‌رسد . این استخر زیر یک طاق سنگی قرار گرفته و همین باعث زیبایی‌اش شده است . جایی با درخت‌های چنار و گردو زیاد و همه اینها که تمام شود بیشه بلوط هویدا می‌شود.

اجاره خانه مبله در تهران