وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

جنگل ابر سمنان

جنگل ابر کجاست؟

جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود و در مسیر شاهرود به آزادشهر در ۱۲ کیلومتری روستای ابر قرار گرفته . شاهرود یکی شهرهای استان سمنان است که در ۱۸۳ کیلومتری‌ سمنان واقع شده . این جنگل‌ها در نهایت به آزادشهر در استان گلستان می‌رسند ,ایرانگردی و ایران شناسی سایت ارزان مبله با ما باشید . شهری که در ۷۶ کیلومتری گرگان , مرکز استان قرار دارد . اگر از بسطام هم بخواهید بروید جنگل در ۴۴ کیلومتری آن است .

گیاهان و جانوران متنوع

این جنگل ۳۵ هزار هکتار است و به دلیل این وسعت گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری را در خویش جای داده , ۸۵ گونه گیاهی از راش , بلوط , ممرز افرا , شیردار , توسکا , آزاد داغداغان , گونه‌های کلاه میر حسن , چوبک , اسپرس , دم روباهی , آویشن و شبدر به همراه گونه‌های گیاهی نادر مثل نارون , بارانک و سرخدار . اما مشهورترین گونه گیاهی اینجا , درخت اورس است , درختی از گونه سروها .

گونه‌های جانوری اینجا هم کم نیست . حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای , گرگ , پلنگ , خوک وحشی , شغال , روباه , خرگوش کل و بز , شوکا و مار و از پرندگان کبک , کبوتر جنگلی , بلدرچین , عقاب جنگلی , کرکس , شاهین , فاخته و قرقاول .

همچنین در یک فضای ۱۰۰ متری در این جنگل , ۴۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده . برای مثال از چهار تا پنج گرم عصاره سرخدار , ماده ضد سرطان رحم و تخمدان استخراج می‌شود .

در ماه های فرودین و اردیبهشت و در قسمت هایی که هنوز وارد جنگل نشده اید و در دشت های آن , گل های بابونه و وحشی روییده است .

دلیل وجود اقیانوس ابر چیست؟

جنگل ابر را اقیانوسی از ابر فرا گرفته , به نحوی که زمانی نشسته‌اید ابرها می‌آیند و همه جا را می‌پوشانند و دیدن ابرهایی که همیشه بالای سرمانند و حال از کنارمان رد میشوند و ما را در بر میگیرند از آن فاصله کم حتما آدم را به وجود می آورد . اما دلیل وجود این ابرها چیست؟

این بیشه در منطقه‌ای قرار گرفته که از ضخامت کوه‌های البرز کم می‌شود و ابرهای گرفتار در پشت این دیواره از بین دره‌ها به سمت جنوب سرازیر می‌شوند ; قرار گرفتن در دو ناحیه کم فشار و پرفشار یعنی دشت گرگان و منطقه ابر باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند .

این جنگل مرز بین دو استان سمنان و گلستان است و همینکه دارید در بیابانی خشک و بی آب و علف می‌رانید , پوشش گیاهی انبوده هویدا می‌شود و دیگر تصور آنهمه بی آبی تصوری محال به نظر میرسد . یکی از ویژگی‌های این جنگل‌ها ارتفاع زیادش از سطح دریاست . از ۸۰۰ متر واقع در روستای شیرین آباد شروع میشود که این خودش عدد کمی نیست و تا ۲۷۰۰ متر می‌رسد .

جنگل ابر , دو آبشار معروف شرشر و آلوچال دارد . رسیدن به اولی مخصوص کوهنوردان حرفه‌ایست , ولی با حدود ۶۴ کیلومتر پیاده روی در دل جنگل میتوان به دومی رسید . آلوچال از دو آبشار تشکیل شده که روی هم می‌ریزند . این آبشار ۲۵ متر ارتفاع دارد . راه رسیدن به آن نیز از منطقه‌ای تماشایی به اسم دالان بهشت می‌گذرد . در حاشیه شمال غرب روستای ابر , جاده‌ای خاکیست که در انتها به روستای شیرین آباد می‌رسد

اجاره خانه مبله در تهران