وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

دریاچه دالامپر آذربایجان

دریاچه دالامپر

دریاچه « دالامپر » در آذربایجان غربی , با مناظر زیبا و بی‌نظیرش از گردشگران استقبال می‌کند
دریاچه دالامپر در بر فراز کوهی با همین نام در جنوب غربی ارومیه و شمال غربی شهر اشنویه قرار دارد . کوه دالامپر با ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰ متر حدود ۴۵ کیلومتر با ارومیه و ۳۵ کیلومتر با اشنویه مسافت داراست . این کوه در مرز فی مابین سه کشور‌ایران , عراق و ترکیه واقع شده‌است و در صورتی به بالای آن صعود کنید می‌توانید گوشه‌ها‌یی از خاک هر سه کشور مذکور را مشاهده کنید . در گوشه ای از ارتفاعات این کوه دریاچه ای بسیار زیبا قرار گرفته که دریاچه دالامپر نام داشته و یک مقصد ایده‌آل بهاری برای گردشگران است .

کوه دالامپر

کوه ۳۵۰۰ متری دالامپر ویژگی‌های طبیعی زیادی دارد . از جمله وجود یخچال‌ها‌ی طبیعی چند هزار ساله و همچنین وجود دریاچه‌های طبیعی مثل « بنچول » , « دیمه ک » و مهم‌ترین آنها یعنی « مامه شیخ » یا همان دالامپر که مقصد اصلی ما است .

از ذوب شدن برف‌ها‌ی این کوه در فصل بهار رودی پرآب سرچشمه می‌گیرد که در دامنه این کوه به صورت یک آبشار بزرگ و زیبا به نام « سوله دوکل » ( که در گویش کردی به معنای آبشار مه‌آلود است ) به پایین دست فرو می‌ریزد . معمولا افرادی که قصد بازدید از دریاچه دالامپر را دارند , در میان مسیرشان در کنار این آبشار زیبا هم دقایقی را توقف می‌کنند تا هم به صدای دل نشین آب گوش دهند و از بودن در کنار این آبشار دل انگیز لذت ببرند و هم استراحتی نمایند و برای ادامه مسیر به سمت دریاچه آماده شوند .

مسیر سفر به دریاچه

برای رسیدن به دریاچه می توان در جاده ارومیه به اشنویه حرکت کرد و از سه راهی « آغ بلاق » مسیر روستای دیزج را پیش گرفت . هر چند می‌توان از مسیر جاده بند هم به سمت زیوه حرکت کرد و به این منطقه رسید . ذکر این نکته الزامی است که برای این سفر با توجه به قرارگیری دریاچه در ارتفاع بالای کوهستانی حتما به یک خودروی آفرود ( کوهستانی و خارج شهری ) نیاز خواهید داشت .

دریاچه دلامپر

پس از سوخت گیری در دیزج , تقریبا ۸ کیلومتر جاده آسفالته تا روستای سوله دوکل فاصله است . با خودروی سواری معمولی حداکثر می‌توانید تا آبشار سوله دوکل که یک کیلومتر پس از روستا قرار دارد , برانید . ولی اگر خودروی آفرود داشته باشید , می‌توانید پس از یک توقف کوتاه در کنار آبشار وتماشای منظره دل‌انگیز و مهیج آن مسیر خود را ادامه دهید .

از آبشار تا دریاچه دالامپر , تقریبا ۱۰ کیلومتر مسیر خاکی را در پیش خواهید داشت . بخش زیادی از این مسیر را می‌توان با خودروی آفرود طی کرد که شاید کمی بیش از نیم ساعت به طول انجامد . در این مسیر با تماشای گل‌ها , بوته ها و برف هایی که هنوز آب نشده‌اند سرگرم خواهید شد .

مسیر دریاچه دالامپر
اما آخرین مرحله قبل از رسیدن به مقصد , پیاده روی یکی دو کیلومتر آخر است که به علت تخریب بخشی از جاده نمی‌توان با خودرو تردد کرد .

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )