وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

دریاچه شورا واقع در شهر اردبیل

دریاچه شورابیل واقع در شهر اردبیل

شهر اردبیل در استانی با همین نام واقع شده و آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد وسعت آن ۳۸۱۰ کیلومتر مربع میباشد و در طول ۱۳۵۰ متری از سطح دریا قرار گرفته میباشد. این ارتفاع زیاد موجب گردیده تا معدل دمای آن در حین سال صرفا ۸٫۵ جايگاه فراتر از ۰ باشد. شهر دارنده جاذبه های دیدن فراوان میباشد و همچنین قرار گرفتن آن دربین شیوه جاده بازرگانی ابریشم موجب شد تا در زمان مورخ اعتنا ویژه ای به آن شود. دریاچه شورابیل یکی جاذبه های طبیعی این شهر میباشد که کم کم تبدیل به یک منطقه مثال گردشگری شده و امکانات لازم رفاهی در اطراف آن ساخته شده است.

دریاچه شورابیل

درباره علت نامگذاری شورابیل گفته میگردد که شوری بسیار زیاد آب آن منجر این نام گذاری بوده ولی امروز که آب شیرین به دریاچه بیشتر گردیده، دیگر شورابیل صرفا یک اسم به یادگار مانده از گذشته به حساب می آید. تالاب یا این که دریاچه شورابیل که گل های آن در حین های قدیم بیماران را شفا می‌ بخشید، اینک به یکی‌از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر در اردبیل تبدیل شده‌است. تالاب شورابیل در آخرها دوران سوم و اوایل روزگار چهارم زمین شناسی شکل یافته و طی این برهه زمانی طولانی زیست محیطی منحصر به فرد خویش را کسب نموده است. دریاچه شورابیل یکی دریاچه‌ های طبیعی درون شهری در ایران می ‌باشد. این دریاچه در قبل بسیار پر نمک بوده ‌میباشد، اما امروزه با افزودن آب شیرین به آن شوریش کاهش یافته میباشد، به طوری که امکان پرورش نوعی ماهی قزل آلا در آن موجود است.

امکانات امروز

با امداد شهرداری اردبیل امروزه دریاچه شورابیل تبدیل به یک ناحیه مثال گردشگری گردیده که فقط ۲ کیلومتر با خود شهر مسافت دارد. در سراسر حریم این دریاچه خوشگل یک مسیر پیاده روی با چمن های مصنوعی احداث گردیده که طولانی ترین جاده سلامتی در کشور میباشد. در نزدیکی آن نیز قابلیت تردد با دوچرخه و خودرو فردی موجود است. همینطور در نزدیکی آن بوستان هایی مجهز احداث گردیده که خانواده میتوانند برای برپایی پیک نیک و سپری کردن یک روز خنده رو همراه با خانواده از آن به کار گیری نمایند.

علاوه بر این موار یک پارکینگ پهناور در محل ورود تیم جای دارد که به راحتی می‌توانید به بوستان خودروی خویش بپردازید. درون پارک کلیه موردها مایحتاج از جمله سوپر مارکت، زمین بازی نوپا ها، دست گاه های ورزشی، توالت و نمازخانه موجود است. در حوالی دریاچه دو رستوران و کافی شاپ، کافی نت و باشگاه ورزشی درزمین های کنار دریا جنوبی دریاچه شورابیل تشکیل‌شده‌ میباشد.

دریاچه شورابیل امروز بعداز سرعین و چشمه های آب گرمش دو‌مین نقطه پربازدید استان اردبیل میباشد. برای اقامت گردشگرانی که اردبیل را تحت عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند هتل دو ستاره شورابیل سال ۱۳۸۰ در کنار این دریاچه و در دو طبقه ساخته شد و سال ۱۳۹۴ نیز آخری مرمت خویش را انجام اعطا کرد. اقامت در هتل برای کودک ها ذیل ۷ سال مجانی میباشد.

گیاهان و جانوران

این حوزه‌ پیش از این مکان مناسبی برای زیست پرندگان بوده میباشد. فعلا بدلیل ایجاد و سازهای متفاوت جمعیت های پاره ای از پرندگان در این دریاچه زیست میکنند. به دلیل شوری آب، این دریاچه در گذشته دارای گیاهان قابل توجه از قبیل نی، گز، اویارسلام، سازو، سلمه، گل گندم، جو و غیره بود البته بعد از شیرین کردم آب دریاچه و کاشت درختان ناسازگار با فضا بسیاری از این ها از دست رفته اند.

پلیکان های خاکستری، اردک تاجدار، اردک دیده طلایی، غاز خاکستری، غاز زنگوله پر و بال، لک لک سیاه و… از پرنده ها مهاجر و دراج ، قرقاول ، مرغابی ، خوتکا ، حواسیل ، چنگر، آنگوت و…از جمله پرندگان مستقر می باشند که در‌این دریاچه زیبا زیست میکنند. این پرندگان هر سال در فصل پاییز از سمت کشور روسیه به سمت دریاچه شورابیل سفر میکنند. در صورتی‌که عشق مند به دیدن آنان میباشید در آبان ماه به اردبیل مسافرت نمایید تا بتوانید از پرنده ها خوشگل بازدید نمایید.

 

اجاره خانه مبله در تهران