وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

روستای ابیانه (اصفهان)

روستای ابیانه اصفهان

روستای ابیانه در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان در دامنه کوه کرکس روستایی بس قدیمی و جالب واقع است به نام ابیانه . روستای ابیانه را به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش باید از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار آورد .

شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی روستای ابیانه , آن را در شمار نمونه‏ های کم نظیرو از اماکن دیدنی اصفهان و از دیدنی‏های ایران درآورده است . ابیانه نقطه ‏ای خوش منظره و خوش آب و هوا و دارای موقعیت طبیعی مساعدی است .

در دوره صفویه هنگامی که شاهان صفوی برای ییلاق به نطنز می‏رفتند بسیاری از نزدیکان آن‌ها و درباریان ترجیح می‏دادند در ابیانه اقامت کنند . شمار منزل ‏های روستای ابیانه در سرشماری سال ۱۳۶۱ برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شده . این خانه‏ ها به طور کامل بر روی دامنه ای در شمال رودخانه برزرود سازه شده‌است به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های زیر دست , حیاط خانه‏ های بالادست را به‌وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها‌را محصور نمی‏سازد .

در سود , روستای ابیانه در وهله اول روستایی یک‌سری طبقه به حیث می‏آید که در برخی مورد ها تا چهار طبقه آن را می‏ توان دید . اتاقهای ابیانه به پنجره ‏های چوبی ارسی مانند مجهزند و اغلب دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده مشرف بر کوچه ‏های تنگ و تاریک‏ اند که خویش به صورت مناظر جالب و جالبی درآمده‏ اند . نمای خارجی دیوارهای خانه‏ های ابیانه با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده‌است.

اداب و سنت روستای ابیانه اصفهان

از آنجا که در دامنه ‏های شیبدار روستای ابیانه فضای کافی برای ساختن خانه‏ های موردنیاز وجود ندارد در این روستا چنین رسم شده‌است که هر خانواده انبار غار مانندی در تپه‏ های یک کیلومتری ده , در کنار جاده و نرسیده به ابیانه ایجاد نماید . این غارها که در دل تپه‏ ها حفر شده ‏اند و از خارج فقط درهای کوتاه آن نمودار است برای مراقبت دامها و هم آذوقه زمستانی و اشیای غیرضروری مورد استفاده قرار می‏گیرد . زندگی مردم ابیانه کشاورزی و باغداری و دامداری است که با روشهای سنتی سازمان می‏شود .

مردمان روستای ابیانه به سبب کوهستانی بودن حیطه و به دور بودن محل آن‌ها از مرکز ها پرجمعیت و روش های ارتباطی , بسیاری از آداب و رسوم قومی و سنتی و از جمله گویش و زبان قدیم خویش را مراقبت کرده اند . گویش مردمان ابیانه از گویش های ایرانی شمال غربی که اما در طول زمان در گیر تغییر و تحولات زیادی شده و اکنون تنها تعداد کمی از واژه های اصیل پهلوی در لهجه آنان شنیده می شود .

لباس سنتی مردم ابیانه , هنوز نیز میان آنها رواج دارد و در حفظ آن تاکید و تعصب از خویش نشان می دهند , در مردان شلوار گشاد و درازی از پارچه سیاه ( دوید ) و در زن ها پیراهن بلندی از پارچه‏ های گلدار و رنگارنگ است . علاوه بر این , زن های ابیانه معمولا چارقدهای سفیدرنگی بر سر دارند .
روستای ابیانه دارنده یازده مسجد است .
مسجد جامع روستای ابیانه مسجدی بسیار قدیمی است و قدیم ترین اثر تاریخی این مسجد , منبر چوبی منبت کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده است . مسجد قدیمی دیگر ابیانه مسجد برزله است که دارنده فضای دلبازی است و روی لنگه در شرقی آن سال ۷۰۱ هـ . ق . مندرج شده‌است که مربوط به دوره ایلخانان است .

 

 

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )