وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

روستای پامنار دزفول/ بهشت زیبای ایران زمین

روستای پامنار دزفول

روستای زیبا و سرسبز پامنار در دزفول یکی‌از روستاهای مشهور و زیبای ایران میباشد. شاخصه‌های خاص این ده سبب میگردد گردشگران بسیاری به سمت آن جذب شوند.

روستای پامنار دزفول

مسیر دسترسی به روستای پامنار دزفول

روستای پامنار دزفول روستایی آرام و بدور از شلوغی میباشد و زیبایی و سرسبزی آن جذابیت خاصی به روستا بخشیده میباشد. روستای پامنار در محدوده سد دز و کرخه قرار گرفته میباشد و همین وضعیت، باعث گردیده که آبادی با استفاده از آب این دو رود از طبیعتی سرسبز و زبیا برخوردار شود. روستای پامنار یکی بخشها گردشگری شهر ذفول میباشد. آنچه سبب جذابیت ده برای گردشگران شده‌است، امتیازهای طبیعی میباشد که ده از آن شامل است.

 

روستای پامنار در مسافت ۴۰کیلومتری شهر دزفول قرار گرفته میباشد. روستا میان دامنه کوههای زاگرس قرار گرفته و مشرف به دریاچه سد دز(دریاچه شیهون) میباشد. روستای پامنار علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی متنوع و زیبا، دارنده قلعه و قبرستان مشهوری نیز می باشد که دقت گردشگران در بازدید از شهر را به خویش جلب میکند.

روستای پامنار دزفول

روستای پامنار و غروب خورشید

روستای پامنار یک فردوس مختص میباشد. در رفتن به پامنار دیدن غروب خورشید، زیبایی خاصی به چشم انداز طبیعت میدهد و صحنه ای بی سابقه را در حافظه و خیال و خاطر اشخاص به جای می‌‌گذارد. طول روستای پامنار بسیار معدود میباشد و دشت بودن آن باعث میگردد که در تنگ غروب زمین و عرش آن یک کدام از شوند و صحنه‌ای رویایی را تولید نمایند. پس از فرا وصال شب نیز، شب‌های پامنار با جاهای دیگر متفاوت میباشد. روستای پامنار دارنده هوای بسیار پاک و پاکی میباشد و این پاکی و طول معدود زمین نسبت به اسمان سبب میشود که ستارگان در شب‌های زیبای پامنار درخششی یکسری برابر دارا‌هستند و قربت ستاره‌ها و زیبایی منظره آن قابل وصف نباشد.

یکی جاذبه‌های مختص روستای پامنار که به سرسبزی و زیبایی آن افزوده است دریاچه سد دز میباشد. این دریاچه در پشت سد جای‌دارد. دریاچه سد دز یکی‌از زیباترین دریاچه‌های ایران و دنیا میباشد که در شمال غربی دزفول قراردارد. در اواسط دریاچه جزیره‌ای خوشگل جای‌دارد که نزدیک به ۶۰۰۰۰متر مربع مساحت دارد و منظره فوق العاده‌ای را به حیطه داده میباشد.

دریاچه دارنده امکانات تفریحی و سرگرمی بسیار میباشد که از جمله آن می‌قدرت به ماهی‌گیری اشاره نمود. ماهی‌هایی که در این دریاچه قرار دارند، معمولا ماهی‌هایی می باشند که در رودخانه زندگی می‌کنند، ولی این ماهی‌ها در دریاچه نیز وجود دارا هستند و به معاش در آن عادت کرده‌اند. زندگی در دریاچه سبب گردیده که ماهی‌ها از مواد معدنی دریاچه تغذیه نمایند و جنس آنها با ماهی های دیگر متعدد شود. از تفریحات دیگر در‌این دریاچه می‌اقتدار به قایق سواری اشاره نمود. قایق سواری در‌این دریاچه بسیار فرح‌بخش و دل‌انگیز میباشد.

پامنار دزفول

دریاچه های روستای پامنار دزفول

فقط جایی از دریاچه که به سد نزدیک می گردد به علت فشار زیاد جریان آب، ممکن میباشد برای تکان قایق، خطرناک باشد به این ترتیب نزدیک شدن به‌این بخش از دریاچه پیشنهاد نمیشود. قابلیت و امکان شنا کردن در دریاچه نیز برای گردشگران نیز آماده میباشد. در روستای پامنار از مشاهده حیات وحش نیز می‌اقتدار لذت موفقیت. حیات وحش ناحیه دارنده پازن(بز وحشی) و تیهوهای بسیار متعددی میباشد.

ده دارنده طبیعتی سرسبز و درختان منحصر به فرد ناحیه میباشد. درختان و پوشش گیاهی حوزه‌ اضافه کنار، بادام، بلوط، نخل، جاز، انجیر و بنه میباشد.

از جاذبه‌های تاریخی پامنار می‌اقتدار به قلعه شاداب اشاره نمود که مرتبط با زمان ساسانیان میباشد. این قلعه نزدیک به دوازده متر مربع وسعت دارد و دارنده دو راه و روش محل ورود میباشد، یکی آنان راه صعب‌العبوری میباشد که گزینه به کار گیری مردم ده میباشد. از این قلعه در عصر تاریخ معاصر نیز استفاده میشد و تا حدود ۳ ده سال پیش، نیز مسکونی بوده میباشد.

مردمی که در روستای پامنار معاش می نمایند هنوز هم بخش اعظمی از آداب و رسوم عشایری خود را مراقبت کرده‌اند. مردم این حوزه‌ دارنده رسوم سنتی اکثری می‌باشند. در روستای پامنار معماری سنتی هنوز توانسته میباشد نام و نشان خویش را حفظ نماید و مردم منطقه دارنده صنایع دستی

خاصی در ده می باشند که از میان آن ها می‌قدرت به کپوبافی اشاره نمود که بومیان ده در آن تبحر دارند.

گردشگری در روستای پامنار دزفول

بخش اعظمی از کپوها (حصیرهایی که با برگ نخل بافته میشوند) دارنده نام و نشان مختص و با رنگهای سنتی زینت بخش بخش اعظمی از منزل‌ها می باشند. طرح‌ها و رنگ‌های کپو از مخلوط ابریشم و کامواهای رنگی صورت میگیرد. دسته تولید ها کپو در پامنار از کیفیت بالایی برخوردار‌است و در‌این منطقه نمایشگاه‌های خاصی از توان‌های زنان در بافت کپو وجود دارد که برای گردشگران بسیار با اهمیت میباشد.

در پای قلعه شاداب در روستای پامنار، آرامستان قدیمی قراردارد با سنگ‌های ایستاده و نقوش مختلف که هریک گویای مشخصاتی از متوفا می باشند. برخی از علامت‌های روی قبرها افراد سوار بر اسب را نشان میدهند که نشانه جنگاوری آنان بوده‌اند. بر روی قبرهای مرتبط با خانمها نیز نماد‌هایی از جنگاوری و رقص و …چشم میشود. به نظر میرسد این گورستان داده ها بسیاری راجع‌به مورخ اجتماعی ناحیه به دست میدهد.

روستای پامنار از نظر توریسم امکان‌های بسیار متعددی داراست و در سطح مملکت نیز از اهمیت اکثری برخوردار‌است و سالانه گردشگران اکثری را برای دیدن آن به حیطه سفر میکنند.

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )