وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

شرایط زندگی در گیلان

شرایط زندگی در رشت

رشت یکی از شهرهای زیبای شمال کشور و مرکز استان گیلان است , بسیاری از مردمان ایران که دوستدار زندگی در شمال کشور هستند , می‌توانند این شهر فوق‌العاده را برای زندگی انتخاب کنند .ک با بخش ایرانگردی و ایران شناسی سایت ارزان مبله با ما باشید .

استان گیلان , دومین استان متراکم کشور , دارای ۱۶ شهرستان , ۵۱ بخش , ۴۳ شهر و ۱۰۹ دهستان است و کلان‌شهر رشت مرکز آن است . موقعیت جغرافیایی شهر رشت بین مدار ۳۷ درجه و ۱ دقیقه تا ۳۷ درجه ۲۷ دقیقه عرض شمالی و مابین نصف‌النهار ۴۹ درجه , ۲۸ دقیقه تا ۴۹ درجه , ۵۰ دقیقه طول شرقی است . رشت با وسعت ۱۲۵۱ . ۶۰۳ کیلومترمربع بزرگ‌ترین شهر شمالی كشور است و ۹ درصد وسعت استان گیلان را در برمی‌گیرد .

شهر رشت از سال ۱۰۰۴ و هم‌زمان با دوران حكومت شاه عباس به عنوان مركز گیلان انتخاب شده و مركز معاملات نوغان و ابریشم شدكه در آن زمان محصول اولیه گیلان محسوب میشد . بعد از آن این شهر مورد توجه سرمایه‌گذاران بزرگ ایرانی و اروپایی كه تاجران عمده نوغان بودند , قرار گرفت و به همین سبب پیشرفت چشمگیری كرد .

نام قدیمی رشت دارالمرز یا دارالامان بوده و قبل از این دو , به آن بیه می‌گفته‌اند . بیه در لغت‌نامه‌ها , رود یا مصب میان دو رودخانه معنی شده است و چنین به نظر می‌رسد كه دلیل این نامگذاری , قرار گرفتن آن در میان دو رودخانه زرجوب و گوهررود است كه به مثابه حفاظ و دیوار شهر محسوب می شد .

رشت به شهر باران یا شهر باران‌های نقره‌ای شهرت دارد , حوزه‌ی شکل‌گیری مکان‌های شهری در طی زمان و سبک معماری این شهر به خاطر اقلیم متفاوت شمال کشور بسیار خاص است و نوع زندگی به طور کلی از دیگر مناطق کشور مختلف است . در سال ۲۰۱۵ به شبکه شهرهای خلاق جهان به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی زیر نظر یونسکو پیوست .

رشت تنها شهر ایران به همراه ۱۸ شهر دیگر جهان است که در زمینه خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شد . نکته جالب درباره رشت این است که بسیاری از اولین‌های ایران را به نام خود ثبت کرده است , برای مثال اولین شعبه بانک ملی ایران در سال ۱۳۰۴ در این شهر تاسیس شده است , اولین کتابخانه ملی ایران با بنای شاخص به همت محمد علی تربیت تاسیس شد , اولین تئاتر کلاسیک ایران در رشت آغاز به کار کرد , اولی اتوبوس وارداتی به کشور در شهر رشت استفاده شد , راه آهن از این شهر میلاد یافت و همچنین شهر رشت او‌لین داروخانه شبانه‌روزی و اولین مرکز حفظ معلولین و سالمندان را هم به نام خود ثبت کرده است . روز ۱۲ دی ماه روزی که در بیش از ۴٫۵ قرن پیش , رشت به عنوان مرکز سیاسی گیلان انتخاب شده را به عنوان روز رشت در تقویم رسمی کشور درج کرده‌اند .

اقلیم و آب و هوای رشت

آب و هوای استان گیلان به معتدل خزری مشهور است . کوهستان تالش با جهت شمالی , ‌ جنوبی و کوهستان البرز با امتداد غربی – شرقی , ‌ مثل سدی از عبور بخار آب دریای مازندران و بادهای مرطوب شمال غربی به درون کشور ایران دوری مینماید و به دلیل طول مضاعف , موجب بارندگی‌های دوچندان در استان گیلان میشود . میزان بارندگی در استان گیلان به بادهای مرطوبی مربوط است که در فصل‌زمستان از شمال غرب , در فصل بهار از شرق و در فصل‌تابستان و فصل‌پاییز از غرب می‌وزند .

شرایط دمای شهر بدین شرح است که میانگین دست کم دمای رشت شهر ۶٫۳ و میانگین حداکثر مطلق آن ۲۹٫۸ رتبه سانتی‌گراد است .

ارتقاء رطوبت هوا ( مخصوصا در ماه‌های گرم سال تا ۹۳ درصد ) , به تعدیل دمای هوا در فصل‌تابستان و کاهش آن در فصل‌زمستان , به‌ویژه در نواحی جلگه‌ای در حدود دریا , می‌انجامد . از این‌رو , کولاک و یخ بندان زمستانی در حوالی کناره‌های دریا دوچندان کم است .

میانگین سالانه رطوبت نسبی هوا در رشت ۸۱٫۹ درصد که در فصل‌های مختلف کمی تغییر می‌کند

از ۳۶۵ روز سال در شهر رشت , حدود ۱۶۷ روز تمام ابری , ۱۰۴ روز نیمه‌‌ابری و ۹۴ روز صاف است . ابرناكی در رشت در ماه‌های سرد سال مثل بیشترین و در ماه‌های گرم كمترین میزان را دارا است .

میانگین بارش سالانه باران در استان هزار و ۲۰۰ میلیمتر است که‌این میزان بارش ۱٫۵ برابر متوسط جهانی و ۴٫۵ برابر میانگین کشوری است .

جمعیت و زبان مردم رشت

رشت از جمله شهرهای ایران است که جمعیت آن بسیار شناور است , جمعیت امروزه شهر رشت بیش از یک میلیون نفر برآورد شده‌است که در ماه‌های که آب و هوای شهر مناسب می گردند و بیشتر افرادی که دارنده خانه‌های فصلی در‌این شهر میباشند , به رشت می آیند , جمعیت این شهر را تا ۲ میلیون نفر ارتقاء می دهند که سبب ساز تبدیل رشت به پرتراکم‌ترین شهر مرزوبوم می‌گردد . همچنین , نرخ رشد جمعیت شهری شهر رشت نیز ۱۰٫۵ درصد است که در جایگاه شهرهای در حالا افزایش جمعیت در کشور قرار می گیرد .

مردم رشت با لهجه‌های مختلفی از لهجه بیه‌پس که متعلق به زبان گیلکی است , صحبت می‌کنند .

اقتصاد رشت

صنایع مهم این استان شامل صنایع غذایی , ریسندگی و بافندگی و چوب و صفحه است . به دلیل فراوانی جنگل‌ها در استان گیلان صنایع چوب و کاغذ چوکا در تالش از صنایع مهم گیلان و حتی میهن است . همچنین صنایع دستی نظیر سبدبافی , حصیربافی و تولید وسایل و اشیاء چوبی هم از سایر منابع اقتصادی است . پرورش کرم ابریشم , کشت برنج , چای , توتون , صید و عمل آوری گونه های ماهی , ایجاد و صادرات خاویار از جمله دیگر منابع اقتصادی رشت است .
همچنین جاذبه‌های گردشگری استان باعث شده تا سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی از این استان دیدن کنند.

اجاره خانه مبله در تهران