وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

شهرستان تفرش + توضیحات کامل + تصاویر

شهرستان تفرش

شهرستان تفرش در۲۰۰کیلومتری جنوب غرب تهران درمسیرراه تهران قم سلفچگان وتهران ساوه سلفچگان قراردارد .شهرتفرش درمنطقه ایمحصور دربین کوهها می باشد که ازطریق گردنه گیان ونقره کمربه بقیه راههای ایران متصل است
تفرش دیرباز ازدومنطقه فم وطرخوران تشکیل شده وحول همین دومنطقه توسعه و گسترش وگسترش یافته ورمنطقه نیزشامل . چندمحله می باشد که بعضی ازانها هنوزبافت سابق خودراحفظ کرده اند
تفرش به لحاظ دارابودن آب وهوای کوهستانی درفصل گرماآب وهوای بسیارمطبوع وخنکی داردکه بهمراه جاذبه های ارگانیک وتاریخی وامامزاده های متعددهمه ساله پذیرای انبوه مسافران از اقصا نقاط ایران می باشد

یشینه تاریخی شهرستان تفرش :

محدوده فعلی تفرش جز متصرفات مادها , هخامنشیان و اشکانیان بوده از زمان ساسانیان قبور حوض گونه زرتشتیان و بعض قلاع به یادمانده است و بعد در طول طاهریان و صفاریان و سامانیان و آل بویه و غزنویان هم با وجود عدم وجود آثار , جزء متصرفات آن به شمار می رفته در زمان سلجوقیان نام تفرش به صورت طبرس رواج پیدا کرده وبرخی از بزرگان و علما خویش رابه آن منسوب و مقلب نموده اند به طور مثال کنیه طبرسی ویژه رجال شیعه بوده و مورد کلیدی آن هم کتاب ها امامیه است و این انتساب با این‌که از عدد انگشتان دست تجاوز نمی‌کند , مشخص کننده شکافت امامیه در تفرش و رواج آن از دیر باز است . در عصر خوارزمشاه تفرش دهستانی در محدوده اقلیم عراق ( اراک ) بوده است و در مسافت سالیان ۷۴۰ – ۸۳۸ نزدیک به متصرفات آل جلایر محسوب می شده‌است .
از مغولان و تیموریان هیچ اثری در تفرش چشم نمی‌شود البته تفرش در زمان صفویه بویژه پادشاهی پاد شاه عباس بزرگ رو به آبادانی گذاشته است ومردم تفرش با انجام خدمات پر رنگ در دستگاههای حکومت صفوی نفوذ نمود تفرش در روز ها سلطنت افشاریان تا سال ۱۲۱۸ بخشی از متصرفات ایشان بوده است تختگاه زندیان شیراز و خاک تفرش در آن زمان جزء متصرفات آن‌ها بوده است .

و در‌این زمان مدرسه منزل های زیادی در تفرش تاسیس شده که نوجوانان در آن به فراگرفتن مقدمات پارسی و تعلم قرا , می پرداخته اند در دوران قاجاریه است که مردانی از تفرش در کار سیاست کشور وارد میشوند و در راه خدمت به کشور‌ایران حتی از بذل جان خویش هم دریغ نمی ورزند باز در همین عصر است کهبه سبب ساز دقت پادشاهان قاجار به منطقه روحانیان و علمای مذهب عده ای از سادات بنی فاطمه تفرش در دستگاه حکومت رویش کرده تا جایی که به مناصب بزرگ گمارده می‌شوند و یکی ویژگی های دوره قاجاریه توسعه مکتب خانه ها و تکثیر و فراوانی میرزاها در تفرش آشتیان و فراهان است البته روی نیز رفته جامعه تفرش در دوره قاجاریه دهقانی اما غیر متحجر بوده است .

 

معرفی دهستان های تفرش

۱ – دهستان بارزجان :
این دهستان در شمال و در جوار شهر تفرش قرار گرفته و بیشتر روستاهای این دهستان در مناطقع کوهستانی واقع شده است بدلیل مقداری زمین در روستاها گذران معاش هم محلی از روش باغداری و دامداری است محصولات کشاورزی علاوه بر مقادیر پاره ای غلات و حبوبات میوه های درختی است که گردو و بادام در مرکز آن ها قراردارد واهالی اضافی ایجاد خویش را به شهرستان هایی مانند قم صادر می نمایند وآب و هوای روستاها به دلیل کوهستانی بودن سرد و زمستانی های طولانی بر منطقه حکمفرماست .
گر چه رفت و آمد در تنی چند از راههای در فصول بارندگی بسختی صورت می‌گیرد البته وجود راههای شوسه در حوزه دهستان رابطه روستاها را مسیر نمود نداشتن زمین کافی و آب و هوای سردسیر موجب شده تا همسایه با زحمت و تلاش بسیار به مشکلات فائق آمده و مایحتاج کشاورزی خود را تامین نمایند .

۲ – دهستان خرازان :
یکی دهستان های استثنائی است که بدلیل داشتن شرایط جغرافیایی یگانه و محدود بودن دربین حرفه ارتفاعات صعب العبور امکان دسترسی هم محلی روستاهای محصور در‌این منطقه طبیعی تنها از سه روش به دنیای بیرون وجود دارد که عبور از هر سه راه به سختی قابلیت پذیر هست نام خرازان از گردنه ای به همین اسم گرفته شده‌است .
دهستان رودبار :
کلیه روستاهای دهستان رودبار در حیطه ای به طور کامل ” کوهستانی قرار گرفته و از پیشین بدور این محدوده بنام دهستان رودبار معروف بوده است ارتفاعات رفیع و صعب العبور همگی بخش ها این دهستان را در برگرفته که به همین علت روستاها دارای زمین کشاورزی کافی نبوده و روستائیان سرد و طولانی حاکم بر روستاهاست فعالیت های چشمگیر اهالی موجب شده است که اهالی خویش تولیدات مورد نیاز کشاورزی خویش را تهیه نمایند ¸فرآورده های خشکبار را به شهرهای همجوار صادر کنند راههای ارتباطی شوسه است که در تعدادی از ان ها رفت و آمد در زمستان به سختی صورت می پذیرد .

۴ – دهستان کوپناه
این دهستان شامل روستاهای شاهواروق کنگران سربند کشه سپید اب و چال به مرکزیت روستای شهراب است
بعضی معتقدند که یکی عجیب‌ترین روستاهای میهن در استان مرکزی , شهرستان تفرش , جای‌دارد . این ده که تراران نامیده می شود در۴۴/۳۳ رتبه عرض شمالی و۵۷/۴۹ درجه ارتفاع شرقی از شمال به تفرش , از جنوب به روستای چال , از شرق به زاغر و از غرب به ناقو محدود است .
به نقل از خبرگزاری دانشجو یان ایران ( ایسنا ) , این آبادی که دوران طلایی باشکوهی را پشت راز نهاده است , قدمتی ۴۰۰۰ ساله داراست . فعلا در این روست ۱۸۰ خانوار زندگی می‌کنند و از این خانواده‌ها حدود ۱۵۰ پزشک برخواسته است , به‌این جهت اسم این روستا را روستای پزشکان هم میگویند .
ذکر وضع عجیب این روستا در کتاب تراران ( بنیاد پزشک سحاب و پروفسور حسابی ) آمده است . این ده در منطقه‌ای سبز و خرم و زمین‌های کشاورزی و باغ ها به نیز چسبیده قراردارد که از بدور منظره‌ای مضاعف زیبا و چشم‌نواز را به نمایش نهاده است . از محصولات کشاورزی این روستا می‌توان گردو , بادام و سنجد را اسم برد .

اجاره خانه مبله در تهران