وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

نجف‌آباد (اصفهان)

نجف‌آباد اصفهان

نجف‌آباد یکی از شهرهای پرجمعیت استان اصفهان است . این شهر در دشت وسیعی در میان کوه‌ها در ۲۷ کیلومتری غرب اصفهان واقع شده‌است . گفته می شود با تدبیر شیخ بهایی بخشی از ذخایر پول حکومتی در زمان شاه عباس صفوی برای تاسیس این شهر استعمال شد . ابوالقاسم پاینده در کتاب قدمگاه خود ماجرا تاسیس نجف‌آباد را اینگونه می‌نویسد :

بیرون شهر معجزه رخ داده بود , چند شتر که با بارهای سنگین از سکه‌های نقره شاه عباس , به راه نجف میرفت , پنج فرسنگی پایتخت ( اصفهان ) در یک دره وسیع ریگی و میان دو رشته‌کوه , خفتند و دیگر برنخاستند . عملکرد شتربانان بی‌‌اثر بود . یک روز و دو روز گذشت . شتران هنوز خفته بودند .

کاروانسالار درمانده شد و به پایتخت خبر بخشید . همان شب روحانی بهایی مشاور و محرم پادشاه امام خفته در نجف را به خواب دید که فرمود شتران را رها نمائید و اموال را به عبارتی جا صرف نمائید که صلاح کار همین است ; و بنایی به نام من بسازید که چنین خواسته‌ام . اراده امام انجام شد . آب آنجا نبود . از راه دور آوردند . درآن ریگزار بنا و صحن و ضریح و گنبدی ساختند با دو باغ در دو سو .

این شهر به دلیل موقعیت‌ جغرافیایی مناسب , قربت به اصفهان و قرارگیری در مسیر خوزستان و عراق ; موقعیت سیاسی و موقعیت نظامی در زمان شاه عباس صفوی از اهمیت بالایی برخوردار بوده است . صنعت چاقوسازی , زودپزسازی و کارد و چنگال‌سازی در نجف‌آباد شاید از همان دوران در‌این شهر رایج شده‌است , چراکه شاه عباس این مکان را قورخانه ( مرکز اسلحه ) و محل سکونت کارگران اسلحه‌سازی قرار داده بود .

جهانگردان بسیاری از نجف‌آباد در سفرنامه‌های خود یاد کرده‌اند . آندره زیگفرید در کتاب روح ملت‌ها در مورد بی‌نظمی حاکم بر اصول شهرسازی ایران از معماری این شهر سخن میگوید :

فقط شهر نجف‌آباد را از این قانون مستثنی دیدم , اولیه دفعه که آنجا رفتم تصور کردم شهر دیر باز را یک‌سره کوبیده‌اند و خیابان‌بندی و کوچه‌سازی را از نو پایه‌ریزی کرده‌اند ولی متوجه شدم معماری نجف‌آباد از ابتدا همین‌گونه شکل گرفته‌ است . مساجد و میدان‌های نجف‌آباد فقط محلی است که با فکر نادر بوجود آمده‌ و دارای نظم و قاعده‌ای است .

این شهر در طول یک هزار و ۶۵۵ متر از سطح دریا فی مابین بلندی‌ها قرار گرفته است . آب و هوای این منطقه معتدل است و تنها رودخانه آن , رود مرغاب است که در اطراف روستای جوزدان به زاینده‌رود می‌ریزد .

با توجه به شنی بودن زمین و نبود آب‌های سطحی در این منطقه , جاذبه طبیعی بسیاری در آن چشم نمیشود ; با اینحال ارتفاعات مهم‌ترین جاذبه طبیعی این ناحیه محسوب می‌شود که مورد توجه و استقبال کوهنوردان قرار گرفته است . از نظر آثار تاریخی , نجف‌آباد اهمیت بالایی داراست و بیشتر این بناهای تاریخی برجای مانده , متعلق به دوره قاجار است . از نجف‌آباد به‌عنوان شهر کبوترها و کبوتر خانه‌ها نیز یاد می‌کنند . با ما همراه باشید تا با دیدنی‌های این شهر کبوترهای ایران بیشتر آشنا گردید.

اجاره خانه مبله در تهران