وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

پارک لار دماوند

بوستان ملی لار

پارک ملی لار با ۲۷۷۸۹ هکتار مساحت در دامنه غربی قله دماوند در استان‌های مازندران و تهران قراردارد و نمونه‌ای شاخص از زیستگاه‌های کوهستانی به شمار میاید

این بوستان از دو اقلیم ارتفاعات فوقانی و مرطوب و سرد تشکیل شده است که بارش زیادی را به‌صورت برف تولید میکند و به دلیل آنکه دارنده ویژگی‌های یگانه و گونه‌های متنوع گیاهی و جانوری است , ذیل حفاظت قرار گرفته‌است . وجود ماهی قزل‌آلای خال قرمز‌رنگ که از نادرترین گونه‌های آبزی عالم میباشد اهمیت این شرکت را دو چندان کرده‌است .

در سال ۱۳۵۹ با اتمام ساخت سد لار در بوستان ملی لار قسمت اعظم زمین ها و مراتع دره لار در محدوده آبی دریاچه سد قرار گرفت که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های آدم ساز هست .

چرای بی‌رویه و مفرط دام طی سال‌های پیشین , ایجاد راه‌های ارتباطی بدون بررسی و ارزیابی و فعالیت‌های دیگر بدون در نظر گرفتن ظرفیت موجود موجب آلودگی محیط , تخریب مراتع و فرسایش خاک و گاه خسارات جبران ناپذیری شده است .

 

طرق مهم ورود به بوستان ملی لار از مسیر جاده تهران – آمل بعد از ورود به پلور از روش سه راهی لار که به پست محل ورود واحد محیط زیست دلیچای می رسد بوده , و از روش جاجرود یا این که گلندرک می‌توان وارد جاده سد لار شد و بعد از گذشتن از گردنه ایرا به محل ورود محیط بانی قوش خانه و سپس کمر دشت رسید .

پوشش گیاهی حوزه‌ از تیپ علفزار شامل گندمیان پایا و بوته زارها و پوشش‌های آلپی درست شده و گیاهان دارویی صنعتی و غذایی دره لار هم متنوع و دارنده معروفیت و سابقه طولانی است که می‌توان از والک , گلپر , چای کوهی , گل گاوزبان , شیرین ابلاغ , کاسنی , آویشن , پیازک , موسیر , باریجه و قارچ نام برد .

به علت موقعیت ویژه کوهستانی و آب منطقه در فصول متعدد سال پرنده ها مهاجر و ساکن زیرا کبک و کبک دری , باکلان , حواصیل سپید و خاکستری , گونه های عقاب و از پستانداران می‌توان قوچ و میش البرز مرکزی , کل و بز , پلنگ , گرگ , خرس , گراز , شغال و روباه را اسم پیروزی که به جهت زیستگاه‌های مطلوب از رویش خیر و خوبی برخوردارند , بعضی از خزندگان , دوزیستان و آبزیان بوستان ملی لار هم عبارت‌اند از افعی دماوند , افعی البرزی , یله‌مار , بزمجه , مارمولک , قورباغه و آبزی معروف منطقه نیز ماهی قزل‌آلای خال قرمز می باشد .

بوستان ملی لار دماوند

رودخانه لار که به دریاچه پشت سد لار در‌این بوستان منتهی می‌گردد یکی از منابع تأمین‌کننده آب آشامیدنی شهر تهران به شمار میاید . رودهای پر آب این پارک , زیستگاه ماهی قزل‌آلای خال قرمز یکی‌از نادرترین گونه‌های ماهی است .

بخش کوهستانی بوستان از تنوع گیاهی چندانی برخوردار نیست . پوشش گیاهی در بخش دامنه‌ای حوزه‌ بیشتر از گونه‌های گون , زنبق وحشی , شقایق , زبان‌طلا , کاسنی , آویشن , باریجه , والک , استبرق , چای کوهی , انواع آلاله‌ها و گندمیان , موسیر و سریش ساخته شده شده‌است . ارس , تنها گونه درختی این بوستان است .

۱۵۹ جور جانوری درین بوستان شناسایی شده‌اند که بعضی از مهم ترین آنها عبارتند از : بز , پازن , قوچ و میش , پلنگ , سیاه گوش , خرس قهوه‌ای , گرگ , عقاب‌طلایی و کرکس .

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )