وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش

کاخ آپادانای شوش قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده‌است . این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی نزدیک به سال‌های ۵۱۵_۵۲۱ پیش از میلاد در شوش روی اثر ها و بقایای عیلامی سازه نهاد شد. دیوارهای کاخ از خشت و ستون‌های آن از کالا سنگ میباشد.

کاخ داریوش واحدهای مختلفی مثلا سالن توشه عام، بقعه‌سرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همینطور سه ایوان مرکزی دارد. دیوارهای داخلی کاخ با خشت لعابدار منقوش با طرح‌های سپاه جاویدان، شیر بالدار و نقش گل نیلوفر آبی رنگ مزین بوده‌اند که بقایای به‌مکان‌باقی‌ماندهٔ آنان در موزه‌های فرنگی و داخلی محافظت می شوند.

اطلاعات کامل درباره کاخ آپادانای

مساحت سالن یا کاخ آپادانا ۱۰۴۳۴ متر میباشد. این کاخ که بارگاه یا آپادانه نامیده گردیده بوسیله اردشیر دوم تجدید بنا شده است. طرح کاخ بنایی کوشک مانند با ۳ ایوان ستوندار در جناح شمالی ، شرقی و غربی آن میباشد. سالن مرکزی با ابعاد ۵۸ در ۵۸ متر میباشد و دارنده ۳۶ ردیف میباشد. طول ستونها تقریبا ۲۰ متر میباشد و با ردیف های کله گاوی شکل ساخته شده است. ایوان ها هر کدام دارنده دو ستون ردیف ۶ تایی می‌باشند.

از همه مجموعه کاخ ۱۱۰ اتاق و سالن مکشوف شد‌ه‌است. شش تراس که سه تای آنان بسیار تعالی به دور یک محور شرقی و غربی قرار گرفته اند، در داخل مجموعه کاخ ها وجود داشته اند که توسط یک راهروی تعالی به قسمت شمالی مربوط می گردیده‌است. سه حیاط کوچکتر در قسمت شمالی تیم کاخ قرار داشته اند. اتاق ها و ساختمان های متعدد کاخ توسط این ایوان ها روشنایی گرفته و تهویه می شدند.

در سال ۱۸۸۰ میلادی، یک گروه از باستان شناسان فرانسوی این کاخ را از دل خاک خارج کشیدند و ردیف‌ها و سرستون‌های کاخ را با اره بریدند و به فرانسه منتقل کردند و امروزه در شوش، تنها چند زیرستون وجود دارد و کاخ به شکل سابقش وجود ندارد. بیش‌تر اشیا بیرون شده، فعلا در موزه لوور نگهداری می گردند.

ژان دیولافوا در کتاب خاطراتش می‌گوید:

دیروز گاو سنگی بزرگی را که در روزهای اخیر پیدا شده است با تاسف تماشا می‌کردم، نزدیک به دوازده هزار کیلو وزن دارد! تکان دادن چنین جمعٔ عظیمی ناممکن میباشد. بالاخره نتوانستم به خشم خود مسلط شوم، پتکی بدست گرفتم و بجان حیوان سنگی افتادم. ضرباتی وحشیانه به‌وی زدم. رمز ردیف در نتیجه ضربات پتک مثل میوهٔ رسیده از هم شکافت..

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )