وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

کاخ عالی قاپو (اصفهان)

کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو اصفهان یا به عبارتی عمارت عالی قاپو که در پیمان صفویه به نام های دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه هم خوانده میشد , در ضلع غربی میدان امام اصفهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع شده‌است . که با بخشهای ایرانگردی و ایرانشناسی سایت ارزان مبله همراه باشید

این سازه در میان سال های ۹۷۱ تا ۹۷۷ شمسی , بعداز انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان به وسیله شاه عباس اول , در آخرها قرن دهم هجری خورشیدی , تحت عنوان پایگاه و دولتخانه حکومتی سلاطین صفوی ساخته شد .

کاخ عالی قاپو , مثال منحصر به فرد به فردی از معماری کاخ های عهد صفوی است که سلطان صفوی , سفیران و شخصیت های عالیقدر را در این کاخ به حضور می پذیرفت . این عمارت طی ۵ تراز معماری و در طول جانشینان پادشاه عباس , به خصوص پادشاه عباس دوم و شاه سلیمان , بین ۷۰ تا ۱۰۰ سال ادامه و تکمیل یافت . حتی به دلیل وجود کتیبه ‌ای به خط نستعلیق در طول پادشاه فرمانروا حسین , نهایی پاد شاه صفوی , تزئینات طبقه سوم بیشتر یا مرمت شده ‌است .

عالی قاپـو مرکب از دو واژه «عالی» و «قاپو» است که با نیز به معنای «سردر بلند» یا این که «درگاه بلند» می باشند . از این سر در بلند که تماماً با سنگ سماق تشکیل شده به قصر وارد می شویم و به وسیله پلکانی که در دو طرف تعبیه شده گردیده اند به طبقات فوقانی می رسیم .
عالی قاپو دارنده ۶ طبقه و بلندای ۴۸ متر است که طبقات بوسیله سه راه پله , به هم راه دارند . دو سالن در طبقه همکف موجود است که مربوط به کارها اداری و دیوانی عهدوپیمان صفوی بوده که صدرخانه یا کشیک منزل نامیده می شدند .

متراژ و تاریخچه کاخ عالی قاپو اصفهان

بنای عالی قاپو با ارتفاعی حدود ۳۶ متر تا کف بازار , بلندترین عمارت یک‌سری طبقه تا یک‌سری ده سال اخیر در شهر اصفهان بوده است . این کاخ ‌به دلیل اضافات و الحاقات معماری در هر سو , نمایی متعدد داراست , به گونه‌ای که از جلو بنا از میدان نقش دنیا ۲ طبقه از پشت ساختمان ۵ طبقه , از طرفین بنا ۳ طبقه و با احتساب طبقه همکف تحت عنوان او‌لین طبقه , در مجموع ۶ طبقه است .

آنچه عالی قاپو را در عدد آثار باشکوه و زیاد نفیس قرار داده , علاوه بر مینیاتورهای رضا عباسی , گچبری های آخرین طبقه است که به ( اتاق موسیقی ( یا این که ( اتاق صوت ( هم معروف است . در‌این قسمت از کاخ , شکل اشکال استکان و صراحی در دیوار تعبیه شده که ساختن و پرداختن این گونه های به غیر از نمایش زیبایی , خلاقیت و ابداع هنرمندان گچکار , برای این بوده که انعکاسات نتیجه ها از نغمه های نوازندگان و اساتید موسیقی , بوسیله این انواع گرفته شده و صداها طبیعی و بدون انعکاس به گوش برسند .

به طورکلی بنای عالی قاپو به عنوان یک بنای تشریفاتی خوش ساخت و خوشگل دستاورد دیگری از هنر معماری دوران صفویه است .

با آنکه بعداز زمان صفویه به تزئینات بناها خسارات جبران ناپذیری وارد شده , هنوز شاهکارهایی از گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های عهد صفویه را در بر دارد و بازدید‌کنندگان را به تحسین وا‌می‌دارد .
عالى قاپو اصلی ترین کاخى است که احتمال دارد در یک پایتخت وجود داشته باشد . پس می‌توان اظهار کرد ‌این کاخ در طول صفویه از شایسته ترین کاخ‌های جهان به شمار می‌رفته و از این روی , دارای کلیه مزایا و محاسن بوده و آنچه لازمه یک کاخ سلطنتى بوده در آن وجود داشته است .

 

اجاره خانه مبله در تهران