وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

کوه نمک جاسک (بوشهر)

گنبد نمکی جاشک یا کوه نمک جاشک

ناحیه وسیع و مرتفع شمالی کوجاشک منتهی‌الیه جنوبی حرفه کوه زاگرس، حدفاصل شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر، یکی‌از پهناور‌ترین و فعال‌ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی میباشد.

مهم ترین مختصات بارز و مختلف کوه نمکی جاشک به گونه نمک‌های این کوه نمکی، گنبدها غارهای منحصربه‌فرد، آبشارها، بلورها و… می‌اقتدار اشاره نمود. این پدیده ی طبیعی، بزرگترین گنبد نمکی خاورمیانه میباشد و یک کدام از به جا مانده ارزشمند طبیعی کشور‌ایران محسوب می شود. مناظری که در جای‌جای این حیطه وجود دارا هستند به طوری هستند که شاید مانندشان در هیچ جای دیگری نبینید. این گنبد نمکی یک کدام از فعال ترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران میباشد و تحت عنوان یک سرمایه ی ملی با عمر ۶۰۰ میلیون سال بسیار دارای اهمیت میباشد.

جاده ی دیر به خورموج را که در  مسیر جاری ادامه دهید و روستای جاشک را از نگاه بگذرانی، یک دفعه چشمت به چشم انداز ای می افتد که شاید تا به حالا ندیده باشی. منظره ای که خرقه سپیدی از مال نمک بر بدن دارد و تو‌را به سوی دنیایی متعدد می‌خواند .

این حیطه کوهستانی بوده و به علت وضعیت یگانه توپوگرافی و اقلیمی فاقد هرگونه چشمه‌های آب شیرین، آبشخور و چاه میباشد و فقط غارهای نمکی و چشمه‌های نمکی به تعداد فراوان موجود است. کوه نمک جاشک در محدوده درویشی ‌رودخانه‌مند قرار گرفته میباشد.

بخش‌هایی از گنبد نمکی کاکی که دارنده نمک میباشد فاقد هر سیرتکامل پوشش گیاهی است ولی اضافه لایه‌های خالق آن آهکی میباشد که از در بین کوه نمک سربرآورده و از پوشش گیاهی بسیار خیر و خوبی برخوردار است و در دامنه های کوه نیز گیاهان مقاوم به شوری مشاهده می‌گردد.

مجموعاَ پوشش گیاهی حوزه‌ شامل گون، گیشدار و قیچ میباشد که در فصل‌زمستان و فصل بهار گونه های گیاهان یک‌ساله سطح زمین را می‌پوشاند و زیبایی خاصی به آن می بخشد. همینطور در دره‌هایی که از نمک‌زارهای نمکی در امان باقیمانده‌اند، درختچه‌های کنار و اشک به وفور چشم می شود.

یخچال‌های نمکی از جمله پدیده‌های زیبای گنبد نمکی دشتی به شمار می‌رود و در ناحیه شمال غربی گنبد به وضوح چشم می‌گردد. این سردخانه‌ها که نتیجه ها تکان ثقلی جمع‌های نمکی در سوی شیب زمین میباشد در لبه گوشه گنبد تشکیل می‌‌شود و به جهت مشابهت آن با فریزر‌های یخی به‌این نام آوازه یافته میباشد.

آبشارهای زیبای نمکی از سایر ویژگی‌های گردشگری گنبد نمکی دشتی میباشد که صورت‌ای بس زیبا و دلنشین را به آن بخشیده میباشد. این آبشارها که در واقع مسیر طبیعی جریان آب گنبد بوده در فصول خشکی به واسطه تبخیر بدون نقص آب، بلورهای زیبای نمکی ضخیمی در جهت جریان و به ویژه در مسیر آبشارها ایجاد شده است و چشم انداز تماشایی آبشار نمکی را تولید نموده است. این پدیده کم در وسط فصل بهار تا تابستان و پائیز چشم میشوند.

آیا شما هم فکر می کنید همه ی آبشارها در قلب بیشه و در ناحیه های سرسبز صورت گرفته اند؟ می بایست بگوییم که گنبد جاشک این معادله را در ذهن شما بر هم می زند و با آبشارهایش به استقبال شما می‌آید. این آبشارها در مسیر طبیعیِ جریانِ آب گنبد قرار دارند و در فصول کم آبی به جهت تبخیر کامل آب، بلورهای کلفت و زیبای نمکین در سمت جریان آب ها و در مسیر آنان تشکیل می‌شوند تا یکی جالب ترین مناظر هستی را خوی نمایند. وسط بهار تا وسط پاییز بهترین دوره برای دیدن این آبشارها میباشد.

اجاره خانه مبله در تهران