وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

زیباترین کویر ایران

کویر جندق زیباترین کویر ایران

کویر جندق , یکی از کویرهای دیدنی اصفهان است , که هرساله علاقه‌مندان به طبیعت گردی , کویرنوردی و گردشگری اکثری را به خود می‌بیند . شترسواری , رمل‌ های شنی و حیات وحش اختصاصی از جاذبه‌های کویر جندق است

کویر آمیخته‌ای از قهر فضای سبز و مهر خداست ,اجاره خانه یک روزه در تهران در ماه‌های خنک و سرد سال , چنانچه بیابان جادویی جندق را تجربه نکنید , چیزی را از دست داده‌اید . شهری دوهزارساله آرمیده در کنار بیابان که آسمان زیبایش , آشنای بسیاری از منجمان علاقه‌مندان به ستاره‌شناسی است .

 

بازتابی از رقص باد , از فراز و فرود خاک و بوته‌های پیچ‌خورده گز و نخل در حمله شن زارها , مارا به وسعت بی‌نهایت بیابان می برد . با بدور شدن از هیاهوی شهر و شهرنشین و شهرنشینی , دوش‌به‌دوش این هزار رخ زیبا , در بستری به رنگ خاک , تجربه‌ای به یادماندنی را در کویر جندق آغاز می‌کنید .

وقتی به جندق سفر می‌کنید , فرصت دارید تا شترسواری را تجربه نمایید . حیات‌وحش جندق نیز با کل و بز , قوچ و میش , خرگوش , قمری , کبک و تیهو و پاقرقره , انواع روباه معمولی و روباه شنی , گرگ , عقاب و ولی پلنگ و یوزپلنگ جذابیت‌های خاصی را در این منطقه ایجاد کرده است .

 

اطلاعات دیگر درباره کویر جندق

جندق در زمان‌های دور , در مسیر شاهراه ارتباطی کاروانان گذر جندق به بیدستان قرار داشت و کاروان‌هایی که از سوی جنوب ایران قصد عزیمت به ری و شمال کشور را داشته‌اند , پیش از عبور از دریای کویر , در جندق اتراق می‌کردند . این سرنوشت نیک مردم جندق است که امروز نیز صاحبخانه مسافرانی هستند که از اصفهان و شهرهای جنوبی ایران به قصد زیارت و سیاحت , به مشهد مقدس میروند .

جندق چیزی کمتر از ابیانه کاشان ندارد , اما از اقبال ابیانه بی‌نصیب مانده است ; که به تهران نزدیک باشد تا گوشه نظری به آن شود . همه جای این شهر بافتی قدیمی داراست , طاق‌ها و رواق‌هایی کوتاه در کوچه‌ها دیده می‌شود و زیرا در قدیم راهزنان به شهر حمله می‌کردند , اجاره روزانه آپارتمان در تهران درب خانه‌ها را هم کوتاه می‌ساختند , طاق‌های کوتاهی هم در کوچه‌ها سازه می‌کردند تا اسب‌های سرکش سارقان وارد خانه‌ها و حریم حرمت دارشان نشوند . این شهر کوچک برای خودش موزه‌ای است در قد و قواره مورخ ; قدمت جندق به دوران ساسانی بر می‌گردد ; در روزگاری که «انوشیروان» این دیار را به‌عنوان تبعیدگاهش انتخاب کرد و قلعه و بارویی ساخت که طی سالیان دراز , در میان خانه‌های مردمانی محصور شد که امروز زیستگاه کویرنشینان جندق است .

چاه‌هایی که به قنات وصل میگردند , درون همه خانه‌های قلعه وجود دارد . این چاه‌ها به شکل عجیبی ساخته شده‌اند و برای این که راهزنان نتوانند از طریق قنات , از ایوان خانه‌ها سر درآورند , این چاه‌ها را به شکل مارپیچ ساخته‌اند که عبور از میان آن‌ها غیرممکن است . جندق پر از راز و رمز است و عجیب‌تر این که قلعه این شهر از معدود قلعه‌هایی است که با گذشت چند قرن از عمر آن , هنوز مسکونی مانده است ; حتی کوچه باغ‌های پرپیچ‌وخم جنوب آن , با دیوارهای گلی و پرچین‌های زیبا همچنان پایدار مانده‌اند .

 

تاریخچه شهر جندق

قدمت شهر جندق مبتنی بر آثار باقی مانده از ادوار گذشته , به دو هزار سال می رسد و قلعه انوشیروان , صرفا قلعه‌ای در کشورمان است که هنوز نیز در آن مردمان سکونت دارا‌هستند . این قلعه , یکی‌از بزرگترین قلعه‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود که بر فراز هر چهار کناره آن , برجی قد برافراشته است . این قلعه تاریخی و جذاب , دارنده دروازه‌ای با ویژگی‌های مختص است . در صورتیکه در اوایل فصل‌پاییز بدین قلعه بروید , هوای مطبوع و خنکی را تجربه خواهید کرد و در صورتیکه در زمستان در کوچه‌های آن گام بزنید , هوای نسبتا گرمی را تجربه خواهید کرد . این قلعه دارنده خانه‌های فراوان خوشگل و دیرین است که هنوز نیز مردم جندق در آن بومی می باشند , ولی با وجود ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن , مورد بی‌مهری قرار گرفته و به علت عدم حافظت و نوسازی , در حال تخریب است , درحالی‌که می‌تواند با بازسازی و احیا , به یکی‌از جاذبه‌های ویژه گردشگری و میراث فرهنگی کشورمان تبدیل شود .اجاره سوئیت در تهران یک روزه

این ناحیه کویری دارنده تنگه‌ها و باتلاق‌های نمکی است و در همسایگی ریگ جن واقع‌شده است . کویرهای پراکنده و باتلاق‌های نمک درین حوزه‌ به‌ وفور به دیده می‌خورند . وجود مسیل‌های خشک و برخی باتلاقی در این منطقه انواع فرسایشی زیبایی تولید نموده است که در مدل خویش قابل‌ اعتنا است . این مسیل‌ها در هنگام بارندگی جریان‌های سیلابی را از خود عبور داده و این جریان‌ها باعث فرسایش و عمیق‌تر شدن این مسیل‌ها میگردند . از مناطق زیبای این منطقه می‌توان به گود محمود اشاره کرد . این گود دارنده تپه‌های پراکنده مخروطی شکلی است که در دشتی فاقد پوشش گیاهی ایجاد شده‌اند و دارای مناظر زیبایی است .

جندق بسیار کم باران است , ولی از جمله ویژگی‌های اساسی کویرنشینان کشور‌ایران این است که از ناچیز آبی هم بیشترین فایده را میبرند و صحیح به همین دلیل و علیرغم بارندگی کم , جندق از محصول ها کشاورزی بی‌نصیب نیست و حتی مشهور است زعفران این ناحیه , بهترین و باکیفیت‌ترین زعفران کشور ایران است و صد حیف که به دلیل کمبود منابع آبی , میزان برداشت آن زیاد ناچیز است .

با این وجود , بیابان جندق چندان نیز از جاذبه‌های طبیعی بی‌نصیب نمانده است . وزش باد , ریگ‌ها و شن‌ها را به تکان در می آورد و حجم‌های بدیعی می‌سازد که از مهمترین جاذبه‌هایی است که همه‌ساله مسافران زیادی را درسمت جندق فرا می خواند . علاوه بر این ویژگی‌ها , کوی جندق برای ورزش‌های کویری نظیر اسکی روی ماسه نیز قابلیت فراوانی داراست , از امواج مهیب ماسه‌ها و تپه‌های مرتفع شنی عبور فرمائید ; شترسواری از تفریحاتی است که هیچ گردشگری تجربه آن را فراموش نمی کند .

مسیر دسترسی کویر جندق

جندق از توابع شهرستان خور است که در ۳۵۰ کیلومتری شمال شرقی اصفهان و ۲۲۰ کیلومتری شرق نائین قرار دارد . جندق از شمال به کویر بزرگ , از غرب به بیابان ریگ جن و سلسله کوه‌های جندق , از جنوب به بیابان‌های اطراف خور و از شرق به لبه جنوبی دشت کویر محدود می‌شود .

اجاره خانه مبله در تهران