وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

کویر گرجا (مرنجاب)

کویر مرنجاب

در ایران بازار بیابان مصر و مرنجاب از سایر داغ‌تر میباشد.کویرهایی که پایان هفته‌ها، صدها تور، راهی‌شان می‌شوند و جای سوزن انداختن ندارند. سر و صدا این کویرها را که فاکتور بگیریم، تماشای طلوع و غروب در آسمانی که انگار تمامی ندارد، شب‌نشینی در کنار آتش، به دور هم بودن در دل بیابان و پایین عرش پرستاره، راه رفتن روی رمل‌ها و شن‌های گرم و نرم و پیاده‌روی روی دریاچه‌ نمک، همه، چیزهایی‌ست که در دل کویری مثل بیابان مرنجاب انتظارمان را میکشد.

بیابان مرنجاب کجاست؟

مرنجاب در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان در استان اصفهان واقع گردیده. مسافت این بیابان تا آران و بیدگل ۵۳ کیلومتر، تا کاشان ۶۲ کیلومتر و تا اصفهان ۷۲۰ کیلومتر میباشد.

اگر از تهران حرکت ‌کنیم می بایست نخست از یک کدام از خروجی‌های تهران وارد آزادراه تهران- قم شویم. مسیر را به سمت عوارضی محل ورود قم ادامه دهیم و آن‌گاه وارد آزادراه قم- کاشان بشویم. در‌این مسیر از آب شیرین، سن سن و مشکات باید بگذریم و از روش فرعی، خودمان را به روستای یزدل برسانیم. پس از یزدل، مسیر را تا روستای کوچک علی‌آباد بایستی برویم. پس از رسیدن به نوش‌آباد هم باید به سمت شهرستان آران و بیدگل ادامه مسیر دهیم.

 

در آران و بیدگل می بایست وارد بلوار ارتش بشویم و مسیر را تا جاده مرنجاب برویم. جاده مرنجاب را ۴۵ کیلومتر که طی کنیم به کاروانسرای مرنجاب می‌رسیم. پس از ۵ کیلومتر بدور شدن از کاروانسرا هم می توانیم دریاچه نمک را در سوی چپ‌مان ببینیم. جزیره سرگردان هم، همان قربت‌ست.

به دلیل ماسه‌ای بودن زمین، کندن چاه برای رسیدن به آب در طول‌های قدیم فعالیت خیلی سخت و مشقت‌باری بوده و به همین دلیل به این ناحیه مرد رنج آب می‌گفتند، عبارتی که ابعاد به مرنجاب تغییر کرد.

در مرنجاب چه چیزهایی انتظارمان را می کشد؟

شترسواری در مرنجابشترسواری در مرنجاب

مثل هر کویری در اینجا هم رمل‌ها و تپه‌های شنی را می‌قدرت روءیت کرد و شترسواری و موتورسواری و آفرود هم در آن برقرار میباشد، اگرچه در یکسری سال اخیر انقدر تعداد آفرودها زیاد بوده که چهره بیابان و رمل‌ها را تغییر و تحول داده و همین هم نگران‌کننده میباشد، طوری که می گویند تا تعدادی سال آینده شاید دیگر خبری از آنان نباشد و همه‌شان هموار گردیده باشند.

ولی چه چیزهایی در‌این بیابان منتظرمان میباشد؟

کاروانسرای مرنجاب: معروف میباشد که قلعه و کاروانسرای این حیطه، به امر شاه عباس ساخته شده. کاروانسرایی که در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و قدیم‌ها، کاروان‌ها شب را در آن به صبح می‌رساندند. روی راز در کاروانسرا مندرج، ۵۰۰ پاسدار دارای سلاح مدام در قلعه حضور داشته‌اند. این کاروانسرا ۲۹ اتاق دارد و این روزها مسافران مرنجاب، شب را با پرداخت هزینه‌ای در آن رمز می نمایند.

 

اجاره خانه مبله در تهران