وبلاگ ارزان مبله

اجاره آپارتمان و سوئیت مبله ارزان در تهران

دره مرادبیگ همدان

دره مرادبیگ همدان

منطقه دره کوهستان الوند و از جاهای دیدنی همدان به شمار می‌رود و در فاصله‌ سه کیلومتری از مرکز همدان در دامنه‌‌ی کوه‌های الوند در جنوب غربی استان همدان واقع گردیده است. این منطقه از شمال به شهر همدان، از شرق به روستای ابرو تفریجان، از غرب به روستای گنج‌نامه و شهرستانه و از جنوب به کوهستان الوند محدود میگردد و مساحت آن ۸۰۰ هکتار میباشد. منطقه دره مرادبیگ به طور شمالی-جنوبی کشیده گردیده و از سمت غرب و شرق توسط‌ی ارتفاعات محدود شد‌ه‌است.

دره مرادبیگ همدان

اطلاعات دره مرادبیگ همدان

این دره سبز و خرم، به علت هم‌جواری با شهر، از به عبارتی مجال که همدان «هگمتانه» نامیده و دولت ماد تشکیل شد، احتمالا مورد توجه حاکمان قرار گرفت. به نظر می آید بنیاد سکونتگاه دره مرادبیگ با اشراف به چشم‌انداز شهر همدان حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ سال پیش، یعنی مقارن با حکومت ایلخانان مغول برمی‌شود. سازه به لحاظ اشخاص پیر و صاحب‌نظران ساکن این روستا، «مرادبیگ» و دو برادر او به نام‌های «نظربیگ» و «اله‌بیگ» در مدت مزبور در نقاط سه‌گانه‌ای از همدان فعالیت و حکم‌رانی داشته‌اند.اجاره سوئیت در تهران یک روزه

 

دره مرادبیگ همدان

قلعه بهمن میرزا کجاست؟

قلعه‌ بهمن میرزا، از زمان نوادگان فتحعلی‌پادشاه قاجار و حکم کننده همدان، در کنار رودخانه‌ دره مرادبیگ (الوسجرد) در بین خیابان بوعلی فعلی (بین‌النهرین)، کوی کبابیان و کوچه‌ی ذوالریاستین قرار داشته و تحت عنوان سابق‌دژ در مقطع قاجاریه محل حکومت بوده میباشد.

ساختمان دارای شهرت دیگر، عمارت بدیع‌الحکما در دره مرادبیگ، که امروز به اسم بلوار شهید مصیب مجیدی نامیده میشود، جای‌دارد. تاریخ تشکیل داد آن مرتبط با آخرها مدت قاجار میباشد و بانی احداث آن پزشک معالج مهدی بدیع ملقب به بدیع‌الحکما بود. امامزاده کهن سال رحمان نیز در دره مرادبیگ جای دارد. عارف قزوینی، شعر سرا نام دار مشروطه‌خواه، در زمان رضاخان بدین دره تبعید شد و در بهمن‌ماه ۱۳۱۲ درگذشت.

از مکان‌های معروف و جاهای جذاب استان همدان واقع دره مرادبیگ می‌توان به دره گرگ، دره غول، دره حاج احمد (جاحمد)، لژه، شرشرآب/چرچرآب، گوشتخل دره، قلعه/روستا سیلوار، قزله/قزوله رود، حمام خرابه، محمود دره، قرق، کندوخانه، منبع، پیررحمان و دره فردوس اشاره نمود. براساس مصوبه‌ شورای عالی شهرسازی، مورخ ۴ مهرماه ۱۳۶۷، دره مرادبیگ به محدوده‌ سرویس ها شهری افزوده گردیده و جزو شهر همدان محسوب می‌شود.

در‌این دره، رود «آلوسجرد»،که از آب شدن برف‌ها و آب چشمه‌های فراوان تشکیل می گردد، مسیری جنوبی-شمالی دارد و در شیبی نسبتا تند جاری میباشد و بعد از گذشتن از دره، به سوی شهر روان می‌شود. رودخانه از وسط شهر از سمت جنوب و شرق تپه‌ هگمتانه می‌گذرد و به زمین‌های شمالی بیرون شهر میرسد و در زمین ها جلگه‌ای شهرستان همدان، با پیوستن رودهای متعدد به آن، سرانجام به رود قره‌چای می‌ریزد.

 

دره مرادبیگ همدان

چشم اندازه دره زیبا دره مرادبیگ

در همین دره چشمه‌ای از دل کوه می‌جوشد که قسمتی از آب آشامیدنی اهالی روستای دره مرادبیگ را تامین می‌نماید. طبق تحقیقی که اخیرا روی آب رودخانه‌ مرادبیگ انجام شده، مشخص شده که آب رودخانه حاوی مقادیر قابل توجهی فلزات سنگین نظیر روی، مس، کروم و… است که نشان می دهد آب رودخانه نسبتا آلوده است ، پس در مصرف آن بهتر است احتیاط فرمایید.

اختلاف ارتفاعی که نسبت به راءس شهر همدان دارد باعث خنک‌تر بودن نسبی دمای هوا نسبت به بقیه نقاط شهر همدان شده است.

دره مرادبیگ همدان

بیشترین دمای دره در تابستان به ۳۰ درجه و کمترین دما در زمستان به منفی ۱۰ سکو می رسد. خاک مناسب و حاصلخیز منطقه و وجود آب شرایط مناسبی از نظر جغرافیایی برای باغداری فراهم آورده است . عمل‌های اصلی این ناحیه باغبانی، دامداری و صنعت های دستی میباشد. عموم منطقه به زبان‌های آذری، فارسی و کردی کلام می گویند و اقوام متعدد متمدن‌های مختلف، به ویژه فارس، ترک، لر و کرد در سراسر ناحیه و در کنار هم زندگی می‌نمایند. در منطقه دره مرادبیگ صرفا ۳٫۳ درصد از جمعیت را مهاجران تشکیل میدهند؛ بدین ترتیب تحت بودن سهم مهاجران از کل جمعیت منطقه بیان کنده بافت اجتماعی بومی و یک دست منطقه میباشد.

بزرگترین دره همدان

از دیرباز، دره مرادبیگ برای مردم همدان یک جای تفریحی برای گذران تایم ها فراغت بوده و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی روستا و کوهپایه‌های الوند در نرم‌افزار‌ریزی گردشگری اهمیت بسیار داشته است . شایسته ترین مسیر پیاده‌روی پیشنهادی درین منطقه، مسیر ۸ کیلومتری دره مرادبیگ تا چشمه‌ فرشه در منطقه‌ ییلاقی همدان میباشد. در سال‌های اخیر، تحولات زیادی در ساختار اقتصادی، اجتماعی و محیطی پدید آمده و توسعه‌ی گردشگری آن را با کالبدی شهرگونه تضعیف کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجاره خانه مبله در تهران ( کسب امتیاز )